Pistolet S&W Model M&P Bodyguard 380 ACP

Wiosna zmierza do nas wielkimi krokami, za kilka miesięcy będzie naprawdę gorąco. Grube kurtki odejdą w zapomnienie .Jeśli nosimy bron do samoobrony musimy zacząć myśleć o dostosowaniu broni do klimatu. Nie wyobrażam sobie kogokolwiek komfortowo noszącego pistolet Colt 1911 czy CZ75 do krótkich spodenek i T-shirt’a. Oczami wyobraźni widzę komentarze szanownych małżonek.. „Stasiu czyś Ty zwariował ?! Ubierasz marynarkę do krótkich spodenek ??!?!?!” . Dlatego dzisiaj podzielę się z Wami, moimi doświadczeniami w użytkowaniu pistoletu S&W Model M&P Bodyguard 380.

Smith&Wesson Model M&P Bodyguard 380

S&W Model M&P Bodyguard 380,
zaprojektowany do skrytego noszenia

Firma Smith&Wesson zaprojektowała pistolet, będący doskonałym kompromisem pomiędzy wielkością broni a jej kalibrem. S&W Model M&P Bodyguard 380 to wspaniała alternatywa jeśli chodzi o dobór pistoletu do skrytego noszenia. Ten kaliber nie zdominował rankingów broni ze względu na „moc obalającą”, jednak trzeba się liczyć z tą „krótka” dziewiątka.

Wielkość Pistoletu S&W Model M&P Bodyguard 380

Budowa pistoletu S&W Model M&P Bodyguard 380

Sam pistolet jest zbudowany typowo na szkielecie wykonanym z polimeru. Zastosowano jednak kilka nietypowych rozwiązań poprawiających jego eksploatacje. Mechanizm spustowy i kurkowy jest zamknięty w aluminiowej wkładce, która z kolei została zamocowana w szkielecie. Ta wkładka ma rowki prowadzące na całej długości co poprawia wytrzymałość i polepsza prowadzenie zamka. Powoduje również, że cały szkielet sprawia wrażenie solidnego.

Bezpieczeństwo w pistolecie S&W Model M&P Bodyguard 380

Mechanizm spustowy jest oparty na zamkniętym systemie kurkowym w konfiguracji DAO (podwójnego działania tylko). Za każdym razem kurek po strzale powraca do swojego pierwotnego położenia i aby go ponownie napiąć musimy użyć języka spustowego. Długa droga spustu zapobiega przypadkowemu wystrzałowi a jednocześnie zapewnia tą samą siłę nacisku za każdym razem. W moim egzemplarzu jest to około 5,5 funta (2kg). Dodatkowo broń wyposażona w zabezpieczenie w formie blokady iglicy oraz bezpiecznik nastawny na szkielecie. Broń można nosić CAŁKOWICIE BEZPIECZNIE z nabojem w komorze. Kurek jest schowany w szkielecie co zabezpiecza go przed przypadkowym uderzeniem.

Wskaźnikiem naboju w lufie jest otwór w górnej części komory nabojowej przez który możemy sprawdzić stan pistoletu. Przyrządy celownicze są absolutnie genialne. Wręcz za dobre jak na tak mały pistolet. Odrzut podczas strzału jest całkiem znośny i łatwy do opanowania.

Wielkość pistoletu S&W Model M&P Bodyguard 380

Wymiary tej broni są pomiędzy pistoletami: P-64 w kalibrze 9mm MAK a np. BABY Browning .25ACP. S&W Model M&P Bodyguard 380 idealnie mieści się w dłoni, kieszeni spodni czy wręcz znika w kaburze typu IWB.

Porównanie pistoletów S&W Model M&P Bodyguard 380 vs P-83 Wanad

Porównanie wilekości pistoletu S&W Model M&P Bodyguard 380

Zalety pistoletu S&W Model M&P Bodyguard 380

Nosząc S&W Model M&P Bodyguard 380 w 2016  w wilgotnym częstokroć klimacie Illinois po 10 -15 godzin dziennie wyrobiłem sobie bardzo dobra opinie o tej broni. Zamek pistoletu jest wykonany ze stali nierdzewnej a następnie czernionej co powoduje, że za wyjątkiem lufy i małych wewnętrznych elementów cała broń jest odporna na działanie czynników zewnętrznych. Nie musimy się martwić, że rdza zacznie nam „pożerać ” to maleństwo. Nie musimy pucować i dopieszczać go codziennie. Broń jest jak najbardziej bezobsługowa.

Uwagi na temat pistoletu S&W Model M&P Bodyguard 380

W całej tej jednak „doskonałości” mam również kilka uwag krytycznych. Spust typu DAO nie jest dla wszystkich. Wymaga nauki i przyzwyczajenia się. Przede wszystkim musimy nauczyć się jego pracy, poznać opór i co najważniejsze przyzwyczaić się do jego długiej drogi. Opanowanie tych elementów to wymóg by móc celnie strzelać na dystansach do samoobrony. Proszę pamiętać, że ta bron to nie jest pistolet tarczowy i nie będziemy z niego strzelać na 25 metrów. Typowy dystans do strzelania z tej broni wynosi od 0 do powiedzmy 10 metrów. Następną niedogodnością w moim mniemaniu i niezmiernie ważną są sprężyny magazynka. Mają one tendencje do osłabienia się po pewnym okresie czasu. Niezawodne i pewne podawanie nabojów jest chyba najważniejsze w pistoletach a szczególnie w takich od których niezawodności  możne zależeć nasze życie. W tym przypadku nie radze oszczędzać tylko wymienić sprężyny na nowe.

Konkludując… to maleństwo jest dyskretnym partnerem, nie rzucającym się w oczy i nie wymagającym od nas dostosowania ubioru do broni. Idealnie współgra z naszym ciałem, do tego stopnia, że można zapomnieć o tym, że go mamy ze sobą.

Strzelanie z pistoletu S&W Model M&P Bodyguard 380

 

Parametry pistoletu S&W Model M&P Bodyguard 380

  • pistolet S&W Model M&P Bodyguard 380,
  • amunicja .380 ACP, (9×17 mm)
  • długość: 133 mm /5,25 cala,
  • wielkość broni: subcompact
  • szerokość szkieletu: ??? mm,
  • spust DAO (Double Action Only),
  • pojemność magazynka: 6 szt amunicji (+ jeden w komorze),
  • waga broni z pustym magazynkiem: 340,2 g / 12 oz

Pistolet S&W Model M&P Bodyguard 380

Tomasz Jabłoński prezentuje …

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz