Kabura kydex CZ P07 od DoubleTap

Kydexowa kabura CZ P07 od firmy DoubleTap jest wypadkową moich poszukiwań o których będziecie mogli już wkrótce przeczytać we wpisie Poszukiwania kabury idealnej do CZ P07. Właściwie są to obecnie 3 różne kabury od DoubleTap. Poszukiwania uświadomiły mi, nie tylko różnice w poziomie wykonania i jakości pomiędzy tym co oferują wytwórcy takich kabur. Prawda jest jedna. Nie ma jednej kabury idealnej do wszystkich zastosowań. Test który miał mnie utwierdzić w tym, że kabury od DoubleTap to najlepszy wybór trwał 6 miesięcy. Oczywiście nie obyło się bez spięć (trafiłem na kaburę DoubleTap, która była porażką). Ale o tym przeczytacie w podanym przeze mnie linku. Korzystam z dwóch hybrydowych kabur wewnętrznych przeznaczonych do skrytego noszenia oraz kabury zewnętrznej z zamocowanymi uchwytami pasa na elementach skórzanych (tzw. Super Wings) dla lepszego dopasowania kabury do linii ciała.

 

Kabura IWB (wewnętrzna) CZ P07 od DoubleTap

Ta kabura zastąpiła mojego dotychczasowego faworyta kaburę MTAC™ | Premier IWB Hybrid Holster | Comp-Tac. Główną przyczyną przesiadki jest lepsze dopasowanie kydexu od DoubleTap do broni niż ma to miejsce w formie jaką zastosował amerykański COMP-TAC.

To co jest mniej istotne w kaburze od COMP-TAC’a ale bardzo mi się podoba to podwójna warstwa skóry, poprawiająca sztywność dzięki czemu jest mniej podatna na odkształcenia (czego na szczęście nie zaobserwowałem w pojedynczej warstwie zastosowanej w kaburze od DoubleTap).

Warto również zwrócić uwagę na mocowania do pasa. W kaburze od DoubleTap mamy większą sztywność klipsów i są one ściślej dopasowane. COMP-TAC zastosował bardziej elastyczne tworzywo i klipsy luźniej trzymają się 44 milimetrowego pasa.

Kaburę w tej wersji ułożenia klipsów bez problemu można nosić „na godzinie 4 i 5”, a jeśli chcielibyśmy przesunąć ją na bok to bez problemu dopasujemy kąt pochylenia broni poprzez zmianę punktu mocowania klipsów.

Kiedy korzystam z kabury IWB DoubleTap do CZ P07?

Ten rodzaj kabury najlepiej sprawdza się do noszenia w zestawieniu z kurtką oraz koszulą „w spodniach”. Można również nosić w zestawieniu z samą koszulą nie włożoną w spodnie, jednak należy liczyć się z możliwością utrudnionego dobycia broni. Ta kwestia zależna będzie od właściwości materiału pod jakim broń będzie ukryta. Ten rodzaj kabury preferuję kiedy poruszam się bez użycia pojazdu. Oczywiście jazda autem z tą kaburą nie wyklucza się. Przy odpowiednim ustawieniu można ominąć wystającą część kości biodrowej tak aby noszenie jej nie powodowało dyskomfortu gdy będziemy ją dogniatać ciałem do siedzenia w pojeździe.

Kabura IWB (wewnętrzna) „appendix” CZ P07 

Ta kabura jest moją drugą kaburą wewnętrzną z przeznaczeniem do noszenia z przodu „na appendix’ie”. Umożliwia ona szybszy dostęp do broni w pojeździe i nie wymaga od nas pochylenia ciała przy dobywaniu broni jak z kabur umieszczonych z tyłu bądź też z boku (przy bardziej zabudowanych fotelach). W tym przypadku również wybrałem wersję hybrydową, gdzie od strony ciała mamy część wykonaną ze skóry. Dzięki płaskiej powierzchni kabura wygodniejsza jest do noszenia. Oczywiście kwestia doboru kabury wewnętrznej w moim przypadku jest podyktowana nie koniecznością dostępu do broni ale zwykłą wygodą uzależnioną od ubioru czy też długości trasy jaką zamierzam pokonać autem z bronią. Dopasowanie kydexu do broni idealne, dzięki czemu broń doskonale współpracuje z kaburą w zakresie utrzymywania jej siłą docisku. Klips bardzo wygodny w użyciu a dzięki odpowiedniej sztywności doskonale utrzymuje się na pasie.

Kabura OWB (zewnętrzna) Kydex CZ P07

Kabura zewnętrzna od DoubleTap w wersji ze skrzydełkami SUPER WINGS doskonale dopasowuje się do bocznej linii ciała. Różnica pomiędzy kaburą z na sztywno osadzonymi przelotkami dla pasa jest wyczuwalna. Na pewno nie będę chciał wrócić do kabur z przelotkami pasa zamocowanymi na sztywno.

Tej kabury używam pod lekkie bluzy, głównie do użytku strzelnicowego gdy nie używam pasa z oporządzeniem lub nie mam potrzeby demontażu kabury po wizycie na strzelnicy. Również w przypadku luźniejszych koszul kabura zapewnia dobre ukrycie broni blisko ciała przez co broń nie jest widoczna w trakcie jej przenoszenia.

 

 

Za co doceniłem kabury od DoubleTap?

Największą zaletą kabur od DoubleTap jest jakość wykonania oraz dbałość o mechanikę pracy broni w kaburze. Miałem możliwość porozmawiać z DoubleTap o różnicach w podejściu do dopasowywania kabur. Kabury nie są odciskane na tak zwanych bluegun’ach lecz na specjalnie przygotowanych formach. Cała tajemnica doskonałej współpracy broni z kaburą i jej doskonałego trzymania nie wynika z samej techniki dociskania kydexu do formy ale również z dopracowywania form, które są udoskonalane. Głównie nawet po najdrobniejszych uwagach użytkowników.

 

Kabura CZ P07 V2 od DesignTech. Najlepsze kabury z form wtryskowych.

Kabura Designtech do pistoletu CZ P07

Kabura do pistoletu CZ P07 firmy DesignTech obecnie najlepsza propozycja przeznaczona dla tego modelu broni wśród modeli wytwarzanych z użyciem form wtryskowych. Produkty czeskiej firmy DesignTech są synonimem wysokiej jakości oraz objawieniem dla fanów marki CZ. Kabury tego producenta pierwszy raz widziałem u czeskich Policjantów w Pradze, co jest już samo w sobie niezłą rekomendacją. Postanowiłem kupić i wypróbować kaburę do pistoletu CZ P07. Kaburę w wersji V2 mam od grudnia 2016 roku. W lutym 2017 roku pierwszy raz ją dla Was opisałem. Teraz czytacie nową wersję tamtego artykułu. Pistolet CZ P07 jest najczęściej używanym przeze mnie pistoletem kompaktwoym, więc po dodatkowych sześciu miesiącach użytkowania mam nowe spostrzeżenia, które tylko utwierdziły mnie w słuszności tego wyboru. W międzyczasie pojawiły się u mnie akcesoria oraz … dodatkowe kabury w innych konfiguracjach. Testowałem również system odblokowywania broni w różnych kombinacjach, wyłączając możliwość użycia palca wskazującego czy też kciuka, włącznie z całkowitą rezygnacją z przycisków.

Kabura do pistoletu CZ P07 dźwignie retencyjne do kabury

Gdy pierwszy raz pisałem ten artykuł, kabury DesignTech nie były dostępne w Polsce. Firma nie posiadała przedstawicielstwa. Obecnie mamy przedstawiciela, ich zakup jest również możliwy przez stronę DesignTech. Kabury tej firmy (w nowych wersjach V3) używane są przez nasze służby z pistoletami CZ P10C.

Kiedy korzystam z kabury DesignTech V2 do CZ P07?

Jest to jedna z pięciu kabur używanych przez mnie do tego pistoletu. Korzystam z niej na strzelnicy kiedy nie mogę pozwolić sobie na zabawę z przewlekaniem pasa. W wersji z padem daje ona możliwość szybkiego zamocowania na pas czy też jej demontażu. Bardzo dobrze sprawuje się również pod kurtką. Jednak do takiego noszenia ze względu na szerokość zestawu należy jej używać wyłącznie z padem. Inne rodzaje mocowań zwiększają jej szerokość i kabura może odstawać. Pad trzyma się pasa bardzo dobrze. Należy pamiętać, że aby zapewnić skuteczność mocowania tej kabury należy używać parcianych pasów o szerokości 44 mm – 50 mm

Kabura CZ P07 V3

Kabura w wersji V3 na panelu udowym pojawiła się u mnie jako ciekawostka z czystej chęci jej przetestowania. Do udoskonalonej wersji V3 zachęciły mnie pozytywne doświadczenia z kaburą w wersji do pistoletu CZ P10C. Ponadto producent na etapie jej projektowania postanowił przygotować formę w taki sposób by pasowała również do innych modeli broni (CZ P-09, CZ SP-01 Shadow, CZ Shadow 2, ZVS P-20/P21). Dla mnie było to dodatkową korzyścią ponieważ mogę  używać jej również z pistoletem CZ Shadow 2. Wybierając kaburę dla „swojej P07” zrezygnowałem z modelu dedykowanego do CZ P07 a wybrałem model przeznaczony do CZ P09. Różnica pomiędzy modelami polega wyłącznie na innej długości części kabury osłaniającej część pistoletu od strony lufy.  Na moje życzenie producent nie wyposażył kabury w dodatkowe zabezpieczenie przycisku kciuka do zwalniania zabezpieczenia trzymającego broń za tylną część zamka. Ciekawostką jest to, że ten rodzaj zabezpieczenia pozwala na przenoszenie broni z odciągniętym kurkiem w taki sposób by kurek był dodatkowo zaklinowany uniemożliwiając jego zrzucenie w trakcie przenoszenia broni w kaburze. Ta wersja kabury wyposażona jest w retencje oporową. Dobycie broni po zwolnieniu „klapki zabezpieczającej” odbywa się przez przełamanie siły trzymającej broń w kaburze. Siłę tą można regulować.

Kiedy korzystam z kabury udowej DesignTech V3 do CZ P07?

Kabura w wersji udowej nie jest bynajmniej mokrym snem niedoszłego „specjalsa” czy użytkownika ASG. Każdy decydując się na określony rodzaj wyposażenia kieruje się własnymi potrzebami. Ja najczęściej korzystam z tej kabury kiedy używam pasa z wyposażeniem czy pasa z ładownicami na amunicję do strzelby.

Kabura od DesignTecha daje możliwość maksymalnego skrócenia pasków tak aby umieścić kaburę jak najwyżej. Dodatkowo warto wspomnieć, że pasy te są podgumowane dzięki czemu kabura nie przesuwa się wokół uda.

Wspomnianym już wcześniej dużym plusem jest możliwość używania tej kabury z innymi modelami pistoletów. W moim przypadku jest to CZ Shadow 2.

 

Jak działa blokada broni dla palca wskazującego Design Tech?

Design Tech zupełnie inaczej podszedł do kwestii odblokowywania broni palcem wskazującym. Firma nie oferuje przycisku na opuszek palca tak jak konkurenci tylko długą dźwignię. To rozwiązanie nie wymaga od nas przyłożenia siły na opuszek palca by zwolnić blokadę. Broń odblokowujemy poprzez naturalne ułożenie dłoni bez wymuszania zgięcia palca. Miejsce nacisku dźwigni znajduje się zaraz przy chwycie pistoletu. Ponadto dźwignia blokady dla palca wskazującego zlokalizowana jest w linii spustu, równolegle do lufy. Projektant postawił na pierwszym miejscu ergonomię, wykorzystując do odblokowywania naturalne ułożenie dłoni na broni w kaburze.

Porównanie kabur DesignTech i IMI Defense
Zdjęcie: Design Tech vs IMI Defense

Bezpieczeństwo !!!

Kabura do pistoletu CZ P07 od Desgn Tech’a ma nowatorskie rozwiązanie systemu dźwigni odblokowujących broń. Brak konieczności przyłożenia siły na koniec palca i tym samym brak wymuszenia jego zgięcia nie powodują jego wpadania na spust czy w kabłąk spustu. Jest to przeciwieństwo systemu stosowanego w kaburach IMI Defense czy Serpa od BlackHawk’a.

Kabura do pistoletu CZ P07 zaślepka zatrzask dźwigniaOczywiście możemy zrezygnować z dźwigni dla palca wskazującego, zastępując ją zaślepką. Pojedyncza dźwignia dla kciuka doskonale radzi sobie z utrzymaniem broni w kaburze. Można również zrezygnować dźwigni dla kciuka i zastosować dwa zatrzaski automatyczne, utrzymujące broń w kaburze. Tzw retencja oporowa. W celu dobycia broni przełamujemy silę utrzymującą broń w kaburze za kabłąk spustowy.

Warto wspomnieć, że kabura posiada również śrubkę do regulacji głębokości na jaką możemy włożyć do niej pistolet. Dzięki temu mamy możliwość wyeliminować luz pomiędzy dźwignią blokady a kabłąkiem spustowym.

Pamiętajmy, że przenosząc broń w „condition one” czyli z nabojem w komorze, napięty kurek należy zabezpieczyć bezpiecznikiem (jeśli go zainstalowaliśmy) lub zrzucić kurek, jeśli nasz pistolet posiada zwalniacz kurka (tzw. decocer).

Zagrożenie związane z dobywaniem broni z kabury

Na filmie możecie zobaczyć w jaki sposób działają dźwignie zabezpieczające broń przed wypadnięciem z kabury. Widać wyraźnie brak konieczności przyłożenia siły na opuszek palca wskazującego, dzięki czemu nie ma ryzyka wpadnięcia palca na spust.

Film pokazuje również drogę spustu niezbędną do zainicjowania uderzenia kurka w iglice, zarówno przy kurku naciągniętym, zrzuconym decocerem jak i w trybie DA.

W pistolecie CZ P07 wyzwolenie strzału zarówno w trybie DA jak i z kurkiem odwiedzionym wymaga wykonania przez palec pracy w celu pokonania drogi języka spustowego.

Wykonałem wiele prób i nie udało mi się doprowadzić do zwolnienia kurka bez świadomej pracy palca wskazującego. Osoby nie przekonane do tego nowatorskiego rozwiązania, mogą zastąpić tą dźwignie zaślepką lub zatrzaskiem.

Pamiętajmy, że używając broni nabieramy nawyków, co przemawia za wymianą dźwigni dla palca wskazującego na zaślepkę lub zatrzask. W przypadku zmiany broni, na „bardziej wrażliwą” możemy spowodować wystrzał.

Należy bezwzględnie pamiętać o bezpieczeństwie by nie dopuścić do niechcianego wystrzału.

Akcesoria do kabur Design Tech

Producent do swojego systemu przewidział wszelkie możliwe uchwyty montażowe. Uchwyty mają możliwość regulacji kąta nachylenia kabury. Dostępne są:

  • płetwa z możliwością regulacji kołków blokujących,
  • ramka montażowa do pasa z kołkami do regulacji szerokości pasa,
  • ramka do systemu taśm molle,
  • klips do paska,
  • uchwyt „sportowy” odsuwający kaburę od ciała,
  • dystans,
  • element do spięcia dwóch ładownic lub kabury z ładownicą na magazynek,

Kabura Designtech do pistoletu CZ P07 AKCESORIASystem kabur posiada również uchwyty do zamocowania kabury na udzie.

Kabura Designtech do pistoletu CZ P07 Panele i magazynki

 

Co czyni kaburę Design Tech wyjątkową?

Kabura jest starannie wykonana i zaprojektowana. Widać, że proces jej tworzenia był podporządkowany ergonomii użytkowania. Dobywając broń z kabury, palce w naturalny sposób układają się na dźwignicach blokad.

Przed napisaniem pierwszej recenzji korzystałem z kabury trzy miesiące. Po kolejnych sześciu miesiącach, nadal nie potrafię znaleźć jej istotnych słabych punktów.

(edit: obecnie tj. sierpień 2019 nadal korzystam z tej kabury. Jest to jedyna moja kabura wyposażona w blokadę dla palca wskazującego, którą zostawiłem specjalnie w ramach doświadczenia i na przekór trendom w których profesjonaliści odchodzą od tego rodzaju blokady. Warto wspomnieć, że z CZ P07 używam pięciu różnych kabur przez co wymaga to ode mnie różnych nawyków podczas dobywania broni i potencjalnie mogło by być problemem.)

Kaburę otrzymujemy z dwoma kluczami imbusowymi. Jeden do demontażu przycisków, drugi do regulacji kąta pochylenia kabury na akcesoriach montażowych. Kabura umożliwia przenoszenie broni z zamkiem w tylnym położeniu.

Kabura do pistoletu CZ P07 Designtech otwarty zamek

Kabura do pistoletu CZ P07 dla osób prawo i lewo ręcznych.

Projektant wpadł na pomysł by wyposażyć kaburę w dwa gniazda montażowe do mocowania np: płetwy, przelotki pasa czy panelu udowego. Wystarczy wykręcić zaślepkę i dokonać zmiany stron mocowania.

Trzy wielkości kabury do wyboru.

Kabura dostępna jest w trzech rozmiarach do wyboru. Prezentowana przez mnie wersja to wielkość pośrednia M. Jest jeszcze wersja S nie zasłaniająca w całości szkieletu broni w części przedniej oraz wersja L z wydłużoną osłoną tylnej części zamka.

Jak można zamówić?

Swoją kaburę zamawiałem poprzez e-mail, kiedy jeszcze producent nie prowadził sprzedaży detalicznej. Jednak obecnie jest już możliwość zamawiania kabur tej marki poprzez stronę DesignTech. Kabura kosztowała 27 EUR. Koszt wysyłki do Polski 8 EUR. Płatność przelewem na konto do czeskiego banku.

Kabura DesignTech pistolet CZ P07 rękawiczki Mechanix

Jak działa kabura DesignTech?

 

Kabura do pistoletu CZ P07 marki Designtech

 

Kabura CYTAC do pistoletu CZ P07

Przy okazji zakupów w krakowskim Salonie Firmowym Militaria.pl miałem możliwość oglądnięcia, przymierzenia i wypróbowania produktu jakim jest kabura CYTAC do pistoletu CZ P07 (model CY-P07).

Niewątpliwą i chyba jedyną zaletą tej kabury jest jej niska cena wynosząca 79,99 zł. Zastanawiałem się czy ten produkt przy takiej cenie może być dobry i jest godny polecenia. Przyjęła się też obiegowa opinia, że jest to kopia innego produktu. (Wygląda jak IMI Defense, tyle że IMI nie ma w swojej ofercie kabury do CZ P07). Bardzo często możemy przez to błędnie założyć, że skoro mówimy o kopii to mamy do czynienia z czymś nie w pełni wartościowym.

Kaburę testowałem z pasem Bayonet szerokości 45 mm (po pomiarze mój pas ma dokładnie 44 mm szerokości) i nie było tutaj żadnego problemu z utrzymaniem kabury na pasie przy wyjmowaniu pistoletu.

Płetwa od strony wewnętrznej pokryta jest sylikonem co może być zaletą dla osób korzystających ze spodni „cywilnych” w których nie przewidziano wąskiego rozstawu szlufek na pas, pomagających w ustaleniu i utrzymaniu pozycji kabury na pasie.

Użyte tworzywo nie budzi zastrzeżeń. Materiał jest przyzwoitej jakości. Wykończenie kabury bez ostrych krawędzi również dobrze świadczy o staranności wykonania.

kabura CYTAC do pistoletu CZ P07
Zdjęcie: Militaria.pl

Przycisk uwalniający pistolet z kabury funkcjonuje bardzo dobrze. Samo chowanie jak i dobywanie broni odbywa się bez żadnych utrudnień.

Kształt przycisku zwalniającego blokadę pistoletu w kaburze zbliżony jest do owalu. Teoretycznie powinno być to udogodnieniem w związku z tym, że przycisk ma większą powierzchnię. Używałem kabur IMI Defense z okrągłym przyciskiem i z mojego punktu widzenia nie ma to wpływu na lepsze lub gorsze użytkowanie. Oczywiście zawsze polecam sprawdzenie samemu „jak leży” dany produkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że przyciski uwalniające pistolet z kabury umiejscawiane są bliżej zamka na szkielecie. Jeśli radzimy sobie z obsługą pistoletu to z obsługą dedykowanej kabury nie będzie problemu.

Dostępne akcesoria:

Belt clip – ramka do przewlekania pasa, adapter MOLLE, szelki dwuramienne, panel udowy.

Na co zwrócić uwagę?

Odblokowywanie pistoletu przed dobyciem broni odbywa się przy użyciu wyprostowanego palca wskazującego. Nie zmieniając położenia palca po naciśnięciu dźwigni blokady, powinien on ułożyć się na szkielecie broni poniżej ruchomego zamka. Istnieje jednak ryzyko uderzenia palcem w spust w trakcie dobywania broni z kabury. W przypadku broni załadowanej z odciągniętym kurkiem może to skończyć się samo postrzeleniem.

Dla kogo?

Kabury z przyciskiem najczęściej wybierane są przez służby mundurowe. Tu jednak jeśli ktoś naprawdę myśli o użytku służbowym to zdecydowanie powinien wybrać produkt od DesignTech’a.  Przycisk wymaga ułożenia dłoni w określony sposób by móc wygodnie ją wydobyć. Producenci kabur „plastikowych” z przyciskiem marek IMI Defense czy BlackHawk nie posiadają w swojej ofercie dedykowanego produktu dla pistoletu CZ P07. W związku z tym wiele osób zastanawia się nad zakupem kabury CYTAC. Jeśli ktoś szuka taniej kabury to jest to produkt zdecydowanie dla niego. Kabura do użytku strzelnicowego sprawdzi się idealnie. Niestety nie miałem okazji sprawdzić podatności przycisku na zablokowanie się w sytuacji gdy kabura będzie mocno zapiaszczona.

Największa wada:

Ta kabura jest najtańszym produktem na rynku. Cena nie bierze się znikąd i mała ilość użytego do jej produkcji materiału sprawia, że nie jest ona sztywna. Ugina się pod naciskiem.  Przez co jej teoretyczna wytrzymałość jest mniejsza.

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz