Alarm do szafy na broń Elerton Sensor

System alarmowy do szafy na broń

Elerton SENSOR – elektroniczny strażnik szafy na brońZakup szafy na broń nie jest jedynie wymogiem wynikającym z warunków narzuconych nam przez przepisy prawa. Szafa pancerna ma zabezpieczać broń przed dostępem osób nieuprawnionych. Przechowywaną broń chronimy również przed ewentualną wizytą nieproszonych gości, którzy mogą złożyć nam niezapowiedzianą wizytę. Istnieje również ryzyko, że naszą szafą z bronią zainteresują się nasi najbliżsi, w tym dzieci. Dla ich bezpieczeństwa i ochrony przechowywanej broni, warto wiedzieć co w danej chwili dzieje się z naszą szafą na broń. Pomoże nam w tym alarm do szafy na broń Elerton Sensor.

Pomimo, że korzystam w domu z różnych zabezpieczeń, postanowiłem dodatkowo zabezpieczyć swoje szafy. Przy tej okazji chciałbym dać Wam możliwość poznania urządzenia z innej perspektywy niż foldery reklamowe i rozwiać wątpliwości, które sam miałem przed zakupem.

Co to jest Elerton?

Elerton Sensor jest elektronicznym systemem nadzoru. Urządzenie w formie niewielkiej kostki (wymiary 78,7 mm × 65,7 mm × 26,6 mm) wyposażone zostało w szereg czujników. Powiadomienia przesyłane są z wykorzystaniem Internetu a samo urządzenie komunikuje się z użyciem sieci Wi-Fi.

Jakie informacje przekazuje Elerton?

 • otwarcie i zamknięcie drzwi (przy użyciu zewnętrznego kontaktronu),
 • światło lub jego brak,
 • ruch,
 • poziom wilgotności,
 • temperatura,
 • poziom zużycia baterii w urządzeniu,
 • utrata połączenia z Internetem,

Ponadto, możemy ustawić w urządzeniu wartości progowe, na które ma ono reagować wysłaniem powiadomienia. Są to:

 • niska i wysoka temperatura określona w stopniach,
 • niska i wysoka wilgotność ustalona w procentach,

Kontaktron to dwuelementowy czujnik składający się z magnesu oraz  rurki z zatopionymi dwoma stykami. Oddalenie magnesu od rurki powoduje przerwanie obwodu elektrycznego i przekazanie sygnału w centralce alarmu.

Co otrzymujemy w komplecie z urządzeniem?

System alarmowy Elerton - elementy zestawu

 • antena z wtyczką na przewodzie,
 • klasyczny kontaktron zakończony wtyczką,
 • płaski kontaktron również z wtyczką,
 • 2 baterie AA,
 • podklejona taśma Velcro (rzep) – do zamocowania urządzenia,
 • komplet kołków montażowych wraz ze śrubkami,
 • instrukcja instalacji urządzenia,
 • instrukcja instalacji kontaktronów.

Instalacja i konfiguracja urządzenia

Przebiegła bez najmniejszych problemów. Postępowałem zgodnie z dołączoną instrukcją. Na pochwałę zasługuje materiał, z jakiego jest wykonana obudowa urządzenia. Jest to twarde i sztywne tworzywo. W celu instalacji baterii należy obudowę otworzyć z użyciem śrubokrętu. Można zrobić to bez obawy o uszkodzenie obudowy.

aplikacja elerton dla systemu iOSInstalacji i konfiguracji możemy dokonać z użyciem komputera lub komórki. Dostępne są aplikacje na telefony zarówno z systemem iOS jak i Android. Ja zdecydowałem się na zainstalowanie aplikacji Elerton dla systemu iOS.

Konfiguracji powiadomień dokonujemy na zasadzie włącz-wyłącz. Mamy możliwość uruchomić powiadomienia dla określonego typu zdarzeń poprzez drogę sms’ową, mail’ową lub bezpośrednio w powiadomieniach aplikacji wyświetlanych na ekranie telefonu.

Niestety, powiadomienia drogą sms’ową nie działają u mojego operatora telefonii komórkowej. Pomimo spędzenia cudownych chwil na rozmowie z działem technicznym Orange, jedyne czego się dowiedziałem to fakt, że nie mają takiej usługi w ofercie. Rozmowa z infolinią firmy Elerton również potwierdziła, w przypadku mojego operatora, brak możliwości otrzymywania powiadomień drogą sms’ową.

Specjalnie nie opisuję samego procesu instalacji, ponieważ z dołączonymi instrukcjami zajęło mi to 3 minuty. Jeśli macie ochotę zobaczyć jak taka konfiguracja wygląda, zapraszam do oglądnięcia filmów instruktażowych jakie przygotował dystrybutor.

 

Szybkość działania systemu powiadomień

Poniżej na filmie możecie zobaczyć jak szybko działa system powiadomień. Pierwsze powiadomienie o zdarzeniu przychodzi z aplikacji, zaraz po nim otrzymujemy informację o wiadomości e-mail.

Minusem jaki zauważyłem jest brak powiadomienia w formie plakietki na ikonie aplikacji Elerton Sensor w momencie, kiedy takie powiadomienie przychodzi. (pomimo włączenia tego typu powiadomień w ustawieniach telefonu).

 

Czy wykorzystanie Wi-Fi jest słabą stroną systemu?

Jednym minusem korzystania z sieci Wi-Fi jest niebezpieczeństwo utraty zasilania. W przypadku naszego urządzenia łatwo możemy wyeliminować tą niedogodność. Ja z różnych powodów zabezpieczyłem źródła zasilania kilku urządzeń elektrycznych w domu, w tym również routerów z których korzystam. Ponadto, Elerton nie jest jedynym zabezpieczeniem jakie zastosowałem, w związku z czym zawsze mogę liczyć na alternatywne zabezpieczenie.

Dla osób, które nie chcą inwestować w zasilacze awaryjne czy też generatory prądu, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup przenośnego routera gsm. Takie urządzenie możemy zainstalować choćby w szafie pancernej.

Co zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie?

Wi-Fi

Byłem bardzo ciekawy jak urządzenie poradzi sobie z nawiązywaniem połączenia z siecią Wi-Fi.  Do testu użyłem sejfu  dwuściennego w klasie S2. Jego płaszcz zewnętrzny ma grubość 4 mm, natomiast grubość warstwy wewnętrznej to 1,5 mm. Dodatkowo pomiędzy warstwami znajduje się wypełnienie z materiału niepalnego. W domu korzystam z kilku sieci Wi-Fi i Elerton został podłączony do najbardziej odległego punktu znajdującego się na innej kondygnacji. Elerton testowałem z dodatkową anteną, którą umieściłem wewnątrz sejfu. Urządzenie działa świetnie. Ten sam efekt udało mi się uzyskać, gdy urządzenie pracowało bez anteny.

Czujnik ruchu.

System jest bardzo czuły na ruch. Drzwi szafy, której użyłem do testów, przy zaryglowanym zamku mają minimalny luz. Można je odciągnąć około 3 mm do momentu blokowania ich o bolce ryglujące. Takie minimalne poruszenie uruchamia czujnik  ruchu. Natychmiast otrzymujemy powiadomienie  o wykryciu ruchu przez urządzenie.

W trakcie tego testu okazało się również, że elementy kontaktronu nakleiłem zbyt daleko od siebie. Minimalne poruszenie zaryglowanymi drzwiami uruchamiało powiadomienie o otwarciu sejfu. Po drobnej korekcie miejsca przyklejenia, problem zniknął.

Możliwość powiadamiania do pięciu osób

Elerton daje możliwość skonfigurowania wysyłki powiadomień z systemu do pięciu użytkowników. Możemy oczywiście wybrać, które powiadomienia mają zostać wysłane i jaką drogą.

Wysyłką powiadomień pocztą e-mail

Elerton powiadomienie e-mail otwartych drzwi

Przesyłka powiadomień na pocztę elektroniczną daje możliwość przechowywania informacji dotyczących między innymi kiedy nastąpiło otwarcie i zamknięcie szafy (również pozostałych zdarzeń monitorowanych przez urządzenie). W przypadku własnej szafy nie jest to takie istotne. Jeśli jednak posiadamy magazyn broni, do którego dostęp mają inne osoby, to takie rozwiązanie zaczyna mieć sens. Nie tylko będziemy informowani o tym co aktualnie dzieje się w magazynie, ale również będziemy mogli prześledzić historię tych zdarzeń na własnej poczcie elektronicznej.

Podsumowanie:

Alarm do szafy na broń Elerton Sensor w 99% spełnił moje oczekiwania. Urządzenie bardzo szybko przekazuje powiadomienia o zdarzeniu do aplikacji oraz na pocztę elektroniczną. Liczę na to, że przy najbliższej aktualizacji zostanie poprawiony system powiadomień na ikonie aplikacji.

Przy okazji testów i robienia zdjęć przemieszczałem sejf po całym domu. Liczyłem na to, że urządzenie zareaguje na noszenie sejfu. W sytuacji wyrwania sejfu ze ściany możemy śmiało założyć, że coś w naszym sejfie się przemieści i uruchomi powiadomienie z czujnika ruchu. Te osoby, które jednak nie są przekonane, że tak się stanie, nie powinny montować urządzenia na stałe wewnątrz sejfu. Jeśli coś w środku miało by się przewrócić to najlepiej niech będzie to Elerton. Obudowa jest solidnie wykonana i urządzeniu na pewno nic się nie stanie.

 

 

Alarm do szafy na broń Elerton Sensor

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz