Pistolet SPRINGFIELD-ARMORY XDs 45 ACP

Tak w U.S. jak i w Polsce poświęca się dożo uwagi bezpieczeństwu własnemu, swoich bliskich czy generalnie podstawowemu prawu do obrony własnego życia. Jeśli już zdecydujemy się na posiadanie broni i uważamy, że noszenie jej przy sobie każdego dnia poprawi nasze bezpieczeństwo, chciałbym polecić pewien szczególny pistolet. Pistolet SPRINGFIELD XDs 45ACP

Cechy broni do skrytego noszenia

Pistolet do skrytego noszenia pod ubraniem, powinien charakteryzować się kilkoma cechami. Jego wymiary powinny być na tyle male, by bez problemu schować go pod codziennym ubiorem. Abyśmy nie musieli specjalnie zakładać marynarki czy kamizelki w gorące dni. Musi być również ergonomiczny, tak by w sposób intuicyjny, był gotowy do wprowadzenia go do akcji. Nie powinien wymagać od nas zbędnych manipulacji. No i to też jest ważne, by posiadał odpowiednią sile rażenia.

Pistolet SPRINGFIELD XDs 45ACP

Uważam, że te wszystkie cechy posiada pistolet o chorwackim rodowodzie. Pistolet SPRINGFIELD XDs 45ACP z lufa o długości 3.3 cala. Dlaczego ten model broni a nie inny? Już wyjaśniam.

Jak większość nowoczesnych pistoletów jest zbudowany na szkielecie polimerowym. Egzemplarz opisywany w tym artykule ma zamek ze stali nierdzewnej. Te dwa elementy sprawiają, że broń staje się bardzo mało wrażliwa na  oddziaływanie warunków atmosferycznych czy też kontakt z naszym ciałem.

Pistolet SPRINGFIELD XDs 45ACP
www.springfield-armory.com

Pistolet jest bardzo wąski a jego szerokość wynosi około 1 cala. Wszystkie manipulatory a mamy ich raptem dwa, wystają minimalnie poza obrys broni. Są one pozbawione ostrych krawędzi mogących zaczepić się o ubranie czy wyposażenie.  Chwyt, mieszczący magazynek z pięcioma nabojami (szósty mieści się w komorze) jest wyposażony w agresywne nacięcia o nazwie „all terrain” pomagające w pewnym uchwyceniu broni bez obawy o utratę nad nią kontroli. Nacięcia na zamku pomagające w pewnym odciągnięciu zamka są również głębokie. Nie musimy się obawiać o problemy z przeładowaniem mając spocone czy mokre dłonie. Przyrządy celownicze wykonane ze stali to po prostu poezja. Muszka z wkładką z czerwonego lub zielonego światłowodu. Szczerbinka natomiast to typowe dwie białe kropki. Zamontowane są one na tzw. „jaskółczym ogonie” pozwalającym na ich regulację w poziomie.

Zabezpieczenia pistoletu SPRINGFIELD XDs 45ACP

Bezpieczeństwo rozwiązano dosyć typowo. Broń wyposażona jest w blokadę iglicy, spust z języczkiem i oczywiście cechę wszystkich pistoletów z serii XD, bezpiecznik chwytowy. Wszystko to sprawia, że pistolet w mojej ocenie spełnia wsyztskie cechy idealnej broni do noszenia w ukryciu.

Chce jeszcze na koniec dodać, że bylem zaskoczony jego celnością oraz odrzutem, który biorąc pod uwagę silny i ciężki nabój, można łatwo kontrolować. Wykonanie pistoletu jest bez zarzutu, polimerowy szkielet jest odlany perfekcyjnie, bez ostrych krawędzi. Zero śladów użycia narzędzi przy produkcji broni.

Moim zdaniem jest to pistolet idealny do tego do czego został zaprojektowany czyli do noszenia w ukryciu.

Parametry pistoletu SPRINGFIELD XDs 45ACP

  • pistolet SPRINGFIELD XDs 45ACP BI-TONE,
  • amunicja .45 ACP,
  • długość: 160,02 mm /6,3 cala,
  • wysokość: 111,76 mm / 4,4 cala
  • szerokość szkieletu: ??? mm,
  • długość lufy: 83,82 mm / 3,3 cala,
  • pojemność magazynka: 5 szt amunicji (+ jeden w komorze),
  • waga broni z pustym magazynkiem: 610 g / 21,5 oz
  • skręt gwintu 1:16

Więcej informacji na temat tego pistoletu na stronie producenta Springfield Armory

Tomasz Jabłoński prezentuje …

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz