Rewolwer kontra pistolet.

Jest to dla mnie dosyć trudne porównanie, ponieważ wychowałem się używając niemalże wyłącznie pistoletów. W trakcie mojej pracy mam jednak do czynienia z obydwoma typami broni krótkiej. Z pistoletami i rewolwerami. Jako osoba noszącą broń każdego dnia, staram się sprawdzać różne koncepcje, idee, konfiguracje czy rodzaje broni. Oczywiście moja opinia w temacie rewolwer kontra pistolet jest jak najbardziej subiektywna. Myślę jednak, że jest to wypadkowa zastosowanych rozwiązań technicznych, niezawodności plus moje osobiste preferencje bez (mam nadzieję) uprzedzeń jeśli chodzi o markę, kraj producenta, czy jakiekolwiek inne „izmy”.

XDs kontra Smith and Wesson
Zdjęcie: T.J. GUNS /archiwum prywatne

Rewolwer – zalety

Zacznijmy od starszego brata czyli rewolweru … ogromnym plusem tej broni jest niemalże totalna niewrażliwość funkcjonowania mechanizmów na jakość naboju, wagę pocisku czy wahania w ciśnieniu etc. Spowodowane jest to oczywiście zastosowanymi rozwiązaniami mechanizmów w rewolwerze, które do funkcjonowania nie wykorzystują ciśnienia gazów prochowych. Cała procedura do oddania strzału jest wykonana manualnie. Naciskając na spust powodujemy obrót bębna, odwiedzenie kurka i odpalenie naboju z cylindra. Lub jak kto woli odwiedzanie kurka, który obraca cylinder i nacisk na spust powoduje strzał. W rewolwerze nigdy sprężyna podająca naboje nie osłabi się, ponieważ … jej nie ma. I to są właściwie jedyne i najważniejsze zalety rewolweru. Właściwie pojedynku rewolwer kontra pistolet. Potem zaczynają się schody.

Rewolwer – wady

Bardzo limitowana pojemność bębna, generalnie 6 lub 7 nabojów, zdecydowanie większe gabaryty od podobnej klasy pistoletu. Mechanizmy bardzo podatne na zabrudzenie, wszystkie te „zegarowe” zębatki są wyeksponowane i jakiekolwiek mocne zabrudzenie może spowodować nie obrócenie się cylindra. Szerokość ze względu na cylinder jest zawsze większa niż pistoletu. No i najmniej ważna, … nie można tej broni skutecznie wytłumić (za wyjątkiem rewolweru Nagant 1895 ale to temat na inny czas).

Pistolet – zalety

Pistolet ma natomiast pewne zalety. Dużą pojemność magazynków, dwu-trzy krotnie nawet większą niż tej samej wielkości rewolwer, płaski kształt pomagający nosić broń komfortowo, bardzo szybkie przeładowanie broni po wyczerpaniu nabojów. Generalnie mniejszy odrzut spowodowany niższym położeniem osi lufy nad dłonią. Celniejsze i szybsze prowadzenie ognia. Można by pomyśleć, że pistolet jest idealny … jednak nie.

Pistolet – wady

Główną, moim zdaniem, wada pistoletów jest podatność sprężyn magazynka na zmęczenie i problemy z dosyłaniem nabojów do lufy. Ogólnie sprężyny są bolączką pistoletów i należy baaardzo dbać o nie, jeśli nasze życie i zdrowie ma zależeć od tej broni. Jako, że mechanika pistoletu wymaga ciśnienia gazów prochowych do poprawnego funkcjonowania jak również sprężyn powrotnych, aby powtórzyć cały proces, należy dbać o dobór dobrej jakości amunicji i sprężyn powrotnych. Bez tego pistolet jest bezużyteczny. Jednak są to proste czynności, które rutynowo powinne być wykonywane i dbając o to będziemy mieli niezawodną broń.

rewolwer i pistolet
Zdjęcie: T.J. GUNS /archiwum prywatne

Pistolet lepszy ale rewolwer wcale nie gorszy.

Proszę jednak nie myśleć pochopnie, że rewolwery ze względu na swoje ograniczenia odeszły na emeryturę. Wręcz przeciwnie. Wiodą one prym w myślistwie, strzelaniu długodystansowym , sylwetkowym, są często wybierane (ze względu na ich bezobsługowy charakter) jako bron do obrony domu, wybiera się je często do skrytego noszenia pomimo ich gorszej charakterystyki w porównaniu z pistoletami. Po prostu niektórzy lubią ten typ broni i tyle. Pistolety i ich zalety zdominowały jednak sferę militarna i policje, właściwie na całym świecie. Rynek cywilny jest również właściwie zdominowany przez ten typ broni. Ja osobiście nosze pistolety jednak nie gardzę starszym bratem i od czasu do czasu jak mam akurat taki humor wybieram rewolwer. W myśl dosyć popularnego u mnie powiedzenia: „jeśli jesteś w sytuacji, kiedy musisz użyć więcej niż kilka nabojów … to prawdopodobnie potrzebujesz karabinu …”.

rewolwer kontra pistolet
Zdjęcie: T.J. GUNS /archiwum prywatne

Tomasz Jabłoński prezentuje …

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz