Pistolet GLOCK 30S 45ACP Krytyka po roku użytkowania.

0
4935

Pistolet GLOCK 30S 45ACP

Witam, chciałbym podzielić się  kilkoma uwagami na temat dość rzadko spotykanej w Europie odmiany glocka. Jest to pistolet Glock 30S 45ACP. Od kilku lat nosze broń do obrony osobistej po kilkanaście godzin dziennie. Do przenoszenia broni, używam kabur typu IWB (inside waist band), czyli kabur wewnętrznych, najmniej rzucających się w oczy. Nie wymagają one dostosowania ubioru do sposobu noszenia broni.

Dlaczego wybrałem pistolet Glock 30S 45ACP

W związku z tym potrzebowałem broni wystarczająco malej a jednocześnie w kalibrze  zapewniającym dużą sile rażenia.  Mój wybór padł (ok. 1.5 roku temu) na pistolet Glock 30S. Dlaczego ten model … no cóż. Po pierwsze kaliber, osobiście preferuje .45 ACP  lub 40S&W. Po drugie Glock, bo działa bez zarzutu i akurat ta odmiana jest wystarczająco mala (o włos mniejsza od Glocka 19), aby móc dosyć komfortowo nosić go na co dzień po kilkanaście godzin.

FrankenGlock

Konstrukcja tego pistoletu jest dosyć nowa. Powstała zresztą na bazie Glocka 30 oraz Glocka 36. Pierwszy z nich jest kompaktową bronią, jednak użytkownicy często narzekali na zbyt szeroki zamek powodujący zbytnie „odznaczanie się” broni. Drugi jest również kompaktem w  kalibrze .45 ACP jednak z jednorzędowym  sześcio nabojowym magazynkiem. Konstruktorzy Glocka „usłyszeli” glosy użytkowników i stworzyli hybrydę. Na szkielet Glocka 36 założyli węższy zamek pochodzący z jednorzędowego Glocka 36 i tak powstał jak ja go nazywam FrankenGlock. Dosyć plaski pistolet mieszczący w magazynku 10 nabojów oraz 1 w komorze.

GLOCK 30S 45ACP po roku użytkowania.

Nie będę się rozpisywać na temat funkcjonowania pistoletu Glock 30S. Działa on  dokładnie tak jak inne odmiany Glocka. DZIAŁA i tyle w temacie. Chciałbym jednak przekazać kilka krytycznych uwag na temat ergonomii i eksploatacji  z perspektywy użytkowania tego pistoletu przez około rok czasu.

Glock 30S 45ACP – kilka uwag … KRYTYCZNYCH

Zacznę od tego, że nie jestem najmniejszym człowiekiem  (190 wzrostu i 110 kg wagi). Mam również duże dłonie, jednak potrafię znaleźć chwyt w tym modelu Glocka. Jest on zaskakująco szeroki i niekomfortowy. W przypadku osób o mniejszych dłoniach może być kompletnie nieakceptowalne. Wszystkie modele Glocka mają duży kabłąk spustowy o bardzo grubym przekroju, tak samo jest i w tym wypadku. Powoduje to ucisk na palec serdeczny. Brakuje tam miejsca i trzeba robić modyfikacje tego elementu. Przyrządy celownicze są typowe dla tej broni, moim zdaniem koszmarne.

No i najważniejsza rzecz. Noszenie broni na pasku od wewnętrznej strony spodni powoduje, że bron jest bardzo blisko ciała przez co jest narażona na pot. W tym przypadku po kilku dniach noszenia w ten sposób FrankenGlocka, zaczął on zwyczajnie rdzewieć. Szczególnie w okolicy muszki i na części zamka będącej cały czas w kaburze. Musze dodać, że nie traktuje broni do codziennego noszenia emocjonalnie. Dla mnie jest to przedmiot użytkowy jak np. widelec, łopata czy samochód. Bron tego typu w moim mniemaniu powinna być bezpieczna, ergonomiczna i w miarę bezobsługowa. A ten model nie spełnia tych wymagań.

Proszę mnie nie zrozumieć źle. Glocki są dobrą bronią służbową. Są niezawodne, akcesoria do nich są dostępne w ogromnej ilości i gdybym miał wybrać co zabrać ze sobą na wojnę .. .zabrałbym Glocka. Ale w tym przypadku wyboru broni do skrytego noszenia niezbyt zdaje on egzamin.

Możesz również obejrzeć film w którym niedawno podsumowałem swoją przygodę z tym pistoletem.

Parametry pistoletu Glock 30S .45ACP

 • amunicja .45 Automatic Colt Pistol (.45 ACP),
 • długość: 177 mm,
 • wysokość: 122 mm,
 • szerokość: 32,5 mm,
 • długość linii celowania: 150 mm,
 • długość lufy: 96 mm,
 • pojemność magazynka: 10 szt amunicji,
 • waga broni rozładowanej: 650 g / 22.95 oz.,
 • waga broni załadowanej: 860 g / 30.36 oz.,
 • opór spustu: 2,5 kg / 5,5 lbs,
 • droga spustu: 12,5 mm,
 • luf oktagonalna, prawoskrętny gwint,
 • długość skrętu gwintu: 400 mm

Tomasz Jabłoński prezentuje …

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz