Foto: jamesdjulia.com

Karabin Maroszka

Karabin Maroszka wz. 38M o numerze 1048, dzięki Fundacji PZU został zakupiony dla Muzeum Wojska Polskiego. Będzie to trzeci karabin Maroszka jaki będziemy mogli oglądać w polskich muzeach.

Przed wojną wyprodukowano około 150 egzemplarzy tego karabinku. Poza tym egzemplarzem i dwoma innymi, już znajdującymi się w zbiorach muzealnych, wiadomo o dwóch egzemplarzach będących w rękach kolekcjonerów w Niemczech i USA.

Karabin Maroszka wz. 38M o numerze 1048, został wystawiony na licytację przez amerykański dom aukcyjny James D. Julia, Inc, który karabin wystawił na aukcję.

Kwota za jaką karabin Maroszka został kupiony nie została oficjalnie ujawniona. Kwota sprzedaży była szacowana pomiędzy 40 000 USD a 80 000 USD. Ostatecznie karabin Maroszka został wylicytowany za 69 000 USD.

Więcej informacji możecie na temat karabinu samopowtarzalnego Maroszka, możecie przeczytać na stronie portalu dobroni.pl.

Leszek Erenfeicht w pierwszym numerze magazynu Strzał z 2014 roku, również opisał ten karabin. Na stronie wydawcy możemy przeczytać fragment tego artykułu.

Oryginalnie broń była zaprojektowana w kalibrze 7,92 x 57mm (Mauser). Znana rusznikarnia Ryszard Tobys stworzyła kopię tej broni na podstawie egzemplarza Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Ciekawostką jest fakt, że karabin strzela nabojem 8x57JS. Broń można zobaczyć na stronie rusznikarni.

O wydarzeniu dotyczącym powrotu karabinu z numerem 1048, poinformował między innymi portal polska-zbrojna.pl. Historia tego konkretnego egzemplarza jest bardzo ciekawa. Kolekcjoner starał się zidentyfikować wytwórcę broni. Podejrzenia które padły na zakład marki Česká Zbrojovka nie potwierdziły się. Przez przypadek właściciel broni dotarł do innego modelu z identycznymi oznaczeniami. Ostatecznie w celu potwierdzenia pochodzenia skontaktował się z muzeum w Polsce.

Poprzedni egzemplarz z numerem 1019, również trafił do nas poprzez aukcję broni w USA. Należał on do prywatnego kolekcjonera i został wystawiony na aukcji internetowej na początku 2013 roku. Obecnie jest wystawiony w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tą informację również przedstawił portal polska-zbrojna.pl.

Źródło: jamesdjulia.com, polska-zbrojna.pl

Informacje wyszukane dla Ciebie

Zapisz

Zapisz