Strzał magazyn o broni

Pojedynek: TANFOGLIO STOCK III i CZ SHADOW 2

Czy STRZAŁ magazyn o broni, porównując pistolet CZ Shadow 2 do Tanfoglio Stock III w sposób rzetelny podszedł do swoich testów broni? Może zmierza to wszystko w kierunku manipulacji rodem z artykułów sponsorowanych?

We wrześniowym wydaniu magazynu (nr 134) znajduje się obszerny artykuł przedstawiający różnice pomiędzy zaprezentowanym na tegorocznych targach IWA w Norymberdze, pistolecie CZ Shadow 2 a Tanfoglio Stock 3 (zaprezentowanym 3 lata wcześniej).

Pominę podsumowywanie plusów i minusów każdej z konstrukcji. Polecam każdemu przeczytać porównanie zamieszone w magazynie Strzał.

Kto wygrał pojedynek Strzału? Cytując autora artykułu: „… remis, ewentualnie remis ze wskazaniem. W moim przypadku ze wskazaniem jednak na Tanfoglio. Co przeważyło? …. CZ Shadow 2 ma jak dla mnie zbyt dużą odległość spustu od chwytu…”, „Jeśli ktoś ma palce przeciętnej długości, a na dodatek dłoń też nie specjalnie wyrośniętą (rękawiczki kupuję średniej wielkości, więc nie mam mikroskopijnych dłoni), niech poszuka sobie innego pistoletu.”

BZDURA !!!

CZ Shadow 2Korzystam z rękawiczek Mechanix w rozmiarze L. Bez problemu mogę ściągnąć spust w trybie DA.  Palec układam na języku spustowym nie tylko opuszkiem, ale również w sposób nieprawidłowy stawem pomiędzy paliczkami palca wskazującego. Strzelec korzystający z rękawiczek w rozmiarze M również nie będzie mieć problemu z prawidłowym ściąganiem spustu w CZ Shadow 2.

Mechanix oferuje 13 rozmiarów rękawiczek, podstawowy zestaw rozmiarów to S,M,L,XL, XXL , możemy wydrukować sobie szablon wyboru rozmiaru ze strony producenta, by samemu określić rozmiar naszej dłoni. Możemy również zmierzyć długość palca środkowego. Dla rozmiaru S długość ta wynosi 8 cm. Kolejne wymiary to 0,5 cm więcej. (M 8,5 cm, L 9 cm, XL 9,5 cm, XLL 10 cm)

BZDURA NR 2 – CENA

Pistolet CZ Shadow 2 wg magazynu STRZAŁ kosztuje 4800 zł. W Czechach możemy go kupić za 27 900 Kč, co po przeliczeniu wynosi 4464 zł. Pamiętajmy o tym, że CZ Shadow 2 jest tańszy u polskich dystrybutorów. Obecnie sprzedają go w cenie pomiędzy 4200-4300 zł.

CZ Shadow 2 Sklep Myśliwski KNIEJA

Dotychczasowa praktyka wynikająca z polityki cenowej choćby modelu CZ 75 SP-01 Shadow na naszym rynku pokazuje, że poprzedni model również jest tańszy w Polsce względem ceny w Czechach.

Jakby nie popatrzeć to Tanfoglio Stock 3 w wersji prezentowanej kosztuje 5400 zł czyli 1100 zł więcej . Wersję podstawową Stock’a III za 4500 zł pomijam celowo z racji okrojonej wersji względem Shadow 2. Również doposażenie pistoletów jest różne. CZ Shadow 2 jest sprzedawana z 3 magazynkami a Tanfoglio w komplecie ma tylko 2. Oznacza to dodatkowe koszty w przypadku, gdybyśmy chcieli wyrównać liczbę magazynków.

BZDURA NR 3

– KIEPSKA DYSTRYBUCJA CZ

Pistolet CZ Shadow 2 Cytując artykuł magazynu Strzał: „Czesi mają w Polsce dwóch dystrybutorów z których każdy ma obejmować swoim zasięgiem połowę kraju – podzielonego pionową linią na część wschodnią i zachodnią. W praktyce polskie naturalne podziały biegną jednak nieco inaczej, co nie ułatwia życia sklepom, przypisanym do jednej hurtowni. Ten system działa niezbyt doskonale, bo w efekcie CZ Shadow 2 jest słabo dostępna w sklepach: a tak naprawdę nie jest dostępna.”

Jeśli chodzi o dostępność, skwituję to tak: zdjęcia pistoletu wykonałem na własnym egzemplarzu.

Co do oceny sieci dystrybucji produktów zarówno CZ jak i Tanfoglio, to najłatwiej to zrobić na podstawie ilości sklepów, w których dostępna jest broń powyższych marek. Będąc tendencyjnie nastawiony, mógłbym powiedzieć, że w Krakowie Tanfoglio nie widziałem. CZ w „Zapiórkownicy dolnej” jest dostępne.

Kwestia dostępności CZ Shadow 2.

Rzeczywiście model ten jest trudno dostępny. Z racji dużej sieci dystrybucji pojawia się w sklepach w ilościach homeopatycznych. Gdy tylko Czesi wysłali kolejną dostawę, obdzwoniłem sklepy z bronią.  Znalazłem 3 sztuki, ale już zarezerwowane, w innym 2 egzemplarze i tez już czekały na odbiór. W końcu udało mi się trafić do sklepu, w którym ku mojemu zaskoczeniu były dostępne dwa pistolety CZ Shadow 2. Dokonałem rezerwacji i na następny dzień pojawiłem się w sklepie z samego rana. W trakcie załatwiania formalności Klient, który wszedł do sklepu i widząc mnie z realizującego zakup, zestresował się. Myślał, że właśnie podkupiłem mu sprzęt, po który właśnie przyjechał. Popyt przewyższył podaż.

Chętni na zakup pistoletu CZ Shadow 2 muszą uzbroić się w cierpliwość. Pistolet dopiero co został zaprezentowany na targach w Niemczech. Olbrzymi popyt sprawił, że nie tylko w Polsce dostępność tej broni jest mocno ograniczona. CZ cały czas utrzymuje produkcje pozostałych modeli, co przy ich bardzo szerokim wyborze produktów ogranicza produkcję obecnie pożądanego modelu.

Rękawiczki MechanixOczywiście można się sprzeczać, na co popyt jest większy. Dostępność Tanfoglio w klubach i na strzelnicach jest homeopatyczna. Te pistolety najczęściej widzimy na zawodach u strzelców wyspecjalizowanych w strzelectwie dynamicznym. Jeśli chodzi o CZ 75 SP-01 Shadow to spotkać go możemy wszędzie. W prawie każdym klubie strzeleckim jako broń szkoleniowa czy też na strzelnicach komercyjnych. Każdy strzelec słyszał o tym modelu  i chce go wypróbować. Popyt na model CZ 75 SP-01 Shadow jest cały czas spory. (Na swój egzemplarz CZ 75 SP-01 Shadow) czekałem 3 miesiące.

Strzelcy uwielbiają „starą” shadow’kę stąd takie zainteresowanie nowym modelem.

Z racji tego, że Tanfoglio kupują głównie strzelcy poważnie myślący o strzelectwie dynamicznym, sprzedaż i dostępność wyglądają tak a nie inaczej. Śmiało mogę założyć, że dystrybutorzy Tanfoglio życzyli by sobie, takiej sprzedaży swoich modeli nawet w tak ograniczonej skali jak ma to teraz miejsce w przypadku CZ Shadow 2.

STRZELANIE

Tutaj zaufam testom z magazynu Strzał:

CZ Shadow 2 – 98 pkt
Tanfoglio Stock III – TYLKO 95 pkt

A na poważnie powiem tyle, że do tarczy wolę model CZ 75 SP-01 Shadow. Być może to tylko kwestia treningu, natomiast te dodatkowe 0,15 kg wymagają przyzwyczajenia.

Szybkie strzelanie … poezja. Tego nie ma co opisywać. Trzeba samemu spróbować, by się przekonać. Po pierwszym szybkim strzelaniu, mogę powiedzieć, że to nie face-lifting modelu CZ 75 SP-01 Shadow. To zupełnie nowy pistolet.

DLACZEGO WYBRAŁEM SHADOW 2

Jestem estetą i razi mnie oklejanie rękojeści taśmami poprawiającymi chwyt czy też szorstkimi papierami ściernymi bądź też okleiną do deskorolek.

CZ Shadow 2 w dłoni leży świetnie, a nowe wykończenie chwytu z przodu i na jego grzbiecie wraz z aluminiowymi okładkami nie tylko świetnie wyglądają, ale też świetnie się spisują.

CZ Shadow 2 Tanfoglio STOCK III Magazynki

PŁASKI BEZPIECZNIK SKRZYDEŁKOWY

Osobom, które do tej pory strzelały z CZ 75 SP-01 Shadow i nie wykorzystywały bezpiecznika z lewej strony jako półki na kciuk, zdarzało się w trakcie szybkiego strzelania zabezpieczyć sobie broń.

Nowy płaski bezpiecznik nie jest modą, cytuję artykuł „ … CZ ma te dźwignie spłaszczone, zgodnie z najnowszą pistoletową modą„. To jest kwestia przemyślenia na nowo funkcjonalności tego rozwiązania. Owszem nadal będą osoby, które wolą podeprzeć kciuk na bezpieczniku. Dla nich producent w pudełku z pistoletem dostarcza wersję szeroką. Ja układam po prostu kciuki na szkielecie zamka.

Trzeba przyznać rację, że brak szerszego bezpiecznika dla „mańkutów” może być minusem. Jednak testowałem zarówno wąski bezpiecznik, jak i szeroki dodany w komplecie i osobiście wolę nową płaską konfigurację fabryczną.

Porównanie CZ Shadow 2 Tanfoglio STOCK III

Wracając do tematu i kończąc zarazem, sugerowanie w artykule magazynu Strzał, że odległość spustu od chwytu jest zbyt duża to po prostu zagranie na poziomie artykułów sponsorowanych. Pomimo własnej subiektywnej oceny autora, „ziarenko niepewności” zostało zasiane.

O wyborze i tak świadczyć będą indywidualne preferencje strzelców po strzelaniu. Można tylko ubolewać nad tym, że Tanfoglio ze świecą szukać po strzelnicach.

Może jestem fanem marki CZ, ale starałem się Wam opisać swoje spostrzeżenia w sposób rzetelny. Taki też był cały artykuł w magazynie STRZAŁ (no może poza tą jedną sugestią dotyczącą osobistych subiektywnych wrażeń autora). Artykuł oczywiście polecam tak samo, jak magazyn Strzał, który przynajmniej do tego numeru, uważam za najlepszy magazyn strzelecki w Polsce.

PS. Zachęcam również do zapoznania się z ofertą sklepów Kaliber.pl i 4shooter.com. Życzyłbym sobie, aby takich sklepów u nas w Polsce było więcej.

Pistolet CZ Shadow 2 vs Tanfoglio Stock III

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz