Ile kosztuje strzał z broni czarnoprochowej

Jaki jest koszt strzału z broni czarnoprochowej?

Na zakupie samej broni niestety wydatki się nie kończą. Jednym z najczęściej ponoszonych kosztów jest koszt amunicji. W naszym przypadku osobnych komponentów, jakie potrzebujemy, by móc oddać strzał. Ponieważ sprzedawane są one w opakowaniach zbiorczych, ciężko jest określić ile kosztuje strzał z broni czarnoprochowej. Rozłóżmy więc oddanie strzału na elementy pierwsze. Z czego się tak naprawdę to składa?

Aby oddać strzał, potrzebujemy trzech niezbędnych elementów: prochu, kuli i kapiszonu. Bez tego nie ma możliwości oddania strzału.

Co potrzebujemy by oddać strzał z broni czarnoprochowej?

W tym przypadku najtańszy jest proch i cena opakowania to około 100 zł za 1 kilogram czeskiego prochu Vesuvit lub 180 zł za polski Złoty Stok, czyli za 1 gram płacimy około 10-20 groszy. Tyle przeważnie ładujemy do komory bębna. Kula to koszt od 30 zł do 100 zł za 100 sztuk, czyli w wersji najtańszej około 30 groszy za 1 kulę. Kapiszony kupujemy przeważnie po 100 sztuk. Cena waha się od 30 zł do 50 zł. Możemy kupować również większe opakowania po 250 sztuk. Koszt takiej paczki to około 60-70 zł, wtedy za jeden kapiszon płacimy około 20 groszy.

czym strzelamy z broni czarnoprochowej

  • 30 groszy – 1 kula kalibru .44 (czyli 11.1758 mm )
  • 10 groszy – 1 gram czeskiego prochu Vesuvit
  • 20 groszy – 1 kapiszon

Powinienem doliczyć jeszcze koszt przybitki, który w przypadku przybitki filcowej może wynieść 20 groszy. Oczywiście można taniej. Bardzo wiele osób stosuje … kaszkę. Jest wygodna w użyciu i tania. Koszt to około 2,50 zł za opakowanie i dostępna jest w każdym sklepie. Wtedy koszt takiej przybitki wyniesie poniżej jednego grosza.

Również nie liczę kosztu smaru, który stosujemy na kulę lub pod nią. Preferencji w jego wyborze będzie sporo. Koszt może być niewielki jeśli zastosujemy wazelinę techniczną. Jej koszt to 12 zł za 0,5 kg. Do broni czarnoprochowej Stosuje się różne rodzaje smarów .

Smar w przypadku rewolwerów używamy między innymi by zabezpieczyć komory bębna przed iskrą.

Podsumujmy. Kupując wszystkie elementy w sklepie, zapłacimy za jeden strzał około 60 groszy. Nie oszczędzajmy na tym. To są naprawdę niewielkie kwoty, porównując je z kosztami amunicji scalonej, gdzie koszty liczymy już w złotówkach.

Więcej na ten temat w artykule Jakie są koszty eksploatacji broni czarnoprochowej portalu blackpowder.pl

broń czarnoprochowa

Ile kosztuje strzał z broni czarnoprochowej?

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz