Jaki wybrać rewolwer CP Remington czy Colt

Wybór rewolweru CP: Remington czy Colt?

Kiedy zdecydujemy się na zakup rewolweru czarnoprochowego, bardzo często stajemy przed wyborem, jaki wybrać rewolwer CP Remington czy Colt?

Każdy z rewolwerów występuje w różnych kalibrach (od .31″ do .44″) oraz wielkościach. Dla przykładu wśród Colt’ów, najmniejsza jest wersja Pocket z przeznaczeniem do skrytego noszenia a następnie pośredni Colt Dragoon. Największym modelem jest Colt Walker, ważący prawie 2 kg. Broń jest tak ciężka, że nie sposób nosić ją w ukryciu. Rewolwery posiadają różne długości luf. Ich długości zaczynają się poniżej 4″. Najdłuższe mierzą ponad 12″.

remington 1858 new army revolver
Zdjęcie: http://www.uberti.com Remington 1858 New Army Revolver
colt army 1860 revolver
Zdjęcie: http://www.pietta.it Colt Army 1860 Revolver

WADY I ZALETY

Zalety Colt’a to łatwa wymiana lufy, możliwość zastosowania kapiszonownika ślimakowego znacznie ułatwiającego ładowanie broni czy też możliwość przenoszenia rozkręconego rewolweru. Wadą jest natomiast szczerbinka na kurku, problem ze spadającymi w mechanizm rewolweru kapiszonami i oczywiście wolniejsza wymiana bębnów jeśli stosujemy praskę.

Remington ma dokładnie odwrotnie. Bęben wyjmujemy bardzo łatwo co jest sporą zaletą gdy posiadamy ich kilka (bębny możemy mieć już załadowane, co jest namiastką magazynka w pistolecie), kapiszony nie wpadają nam w mechanizm rewolweru. Remington posiada stałą szczerbinkę na ramie. Kapiszony nakładamy ręcznie co w zimie może stanowić duży problem. Natomiast problemem jest wymiana lufy. Zwolennicy Remingtona podkreślają również jako zaletę zamkniętą ramę rewolweru, co wpływa na wyższą sztywność tego rozwiązania. Zwolennicy Colta natomiast nie uważają otwartej ramy rewolweru za wadę. Do tej pory nie spotkałem się z problemem, który mógłby być następstwem tego rozwiązania.

Schemat rewolweru Remington New Army 1858
Schemat rewolweru Remington

Schemat rewolweru COLT

 

W takim razie co wybrać?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Wybierz ten rewolwer, który bardziej Ci się podoba. Najprawdopodobniej i tak będziesz chciał posiadać obydwa rewolwery. Jeśli masz możliwość sprawdzić je, to zrób to koniecznie. Strzelcy czarnoprochowi, których możesz spotkać na strzelnicach, bardzo chętnie zaprezentują Ci swoją broń. Na pewno też dowiesz się od nich sporo ciekawostek.

Jeśli ciekawi Cię jakie są różnice pomiędzy rewolwerami od strony strzelectwa bojowego, to przeczytaj ten artykuł na portalu blackpowder.pl

 

Remington vs Colt

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz