Ile kosztuje pozwolenie na broń

Ile kosztuje pozwolenie na broń? Koszt pozwolenia na broń w 2019 roku kosztuje około 2000/2500 zł. Pozwolenie na broń do celów sportowych kosztuje 2000 zł. Warto również równolegle wystąpić o pozwolenie na broń palną sportową do celów kolekcjonerskich. Pozwolenie takie to dodatkowy koszt 450 zł Cała procedura kosztuje mniej niż w przypadku dwóch osobnych postępowań.

Jaki jest koszt samego pozwolenia na broń?

Wniosek, który składamy w Wydziale Postępowań Administracyjnych Policji wnosimy wraz z opłatą 242 zł. Niestety pamiętajmy, to nie jest jedyny koszt jaki musimy ponieść i będzie on uzależniony od wielu czynników. Dlatego opisuję wszystkie warianty kosztów, jakie musi ponieść osoba nie mająca do tej pory styczności z bronią. Dzięki temu dowiemy się: Ile kosztuje pozwolenie na broń?

RODZAJE POZWOLEŃ NA BROŃ

Zgodnie z obecną Ustawą o Broni i Amunicji, pozwolenia na broń wydawane są w określonym celu. Przed złożeniem wniosku musimy podjąć decyzję, w jakim celu chcemy posiadać broń. Ta decyzja określi drogę niezbędną do przejścia, by uzyskać pozwolenie. Będziemy również wiedzieć ile kosztuje pozwolenie na broń?

CEL POSIADANIA BRONI

 • A – ochrona osobista
 • B – ochrona osób i mienia
 • C – łowiecki
 • D – sportowy
 • R – rekonstrukcje historyczne
 • E – kolekcjonerski
 • G – pamiątkowy
 • H – szkoleniowy
 • I – inny

 Wybór rodzaju pozwolenia na broń.

Najsensowniejszym rodzajem pozwolenia na broń dla osoby, która do tej pory nie miała styczności z bronią a chce posiadać broń, nauczyć się ją obsługiwać i strzelać z niej, jest pozwolenie na broń do celów sportowych. Najważniejsze jest to, aby oprócz spełnienia szeregu warunków prawnych wymaganych do uzyskania takiego pozwolenia nauczyć się strzelać. Najlepszym miejscem do zdobycia tej umiejętności są kluby strzeleckie, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów będziemy mogli rozpocząć naukę.

Członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim jest ważną przyczyną do uzyskania pozwolenia na broń do celów sportowych. Składając wniosek o wydanie pozwolenia na broń do celów sportowych w Wydziale Postępowań Administracyjnych Policji będziemy musieli do wniosku załączyć:

 • zaświadczenie o członkostwie w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim,
 • poświadczoną notarialnie kopie orzeczenia nadania Patentu Strzeleckiego przez PZSS,
 • poświadczoną notarialnie kopię orzeczenia nadania Licencji przez PZSS,

 

Wybór klubu strzeleckiego w Krakowie.

W Krakowie działa 12 klubów strzeleckich. Ich listę możemy sprawdzić na stronie Małopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Dla osób ubiegających się o Licencję PZSS w dyscyplinie Pistolet, Karabin, Strzelba istotne będzie aby klub posiadał licencje klubową PZSS na wszystkie trzy dyscypliny. W Krakowie taką licencję obecnie posiadają trzy kluby.

Moim klubem strzeleckim jest KKS ARSENAŁ, zlokalizowany na największej krakowskiej strzelnicy Pasternik . Składka członkowska w roku 2016 wynosi 300 zł. (Klub nie pobiera opłaty wpisowej). W kwocie tej członkowie KKS Arsenał mają zagwarantowany nieograniczony dostęp do wszystkich osi strzelnicy. W przypadku korzystania z broni klubowej w trakcie treningów, nie ponoszą kosztu instruktora oraz wynajęcia stanowiska na osi strzeleckiej. Jedynym kosztem jest amunicja.

 

Nauka strzelania w klubie strzeleckim.

Przed przystąpieniem do egzaminu na patent strzelecki warto nauczyć się strzelać. KKS Arsenał nie organizuje kursu przygotowawczego do takiego egzaminu grupowo. Wszyscy przystępujący do egzaminu na patent strzelecki szkolą się na indywidualnych zajęciach. Dzięki temu instruktor jest w stanie dopasować szkolenie do indywidualnych predyspozycji czy też dotychczasowych umiejętności. Przed zapisaniem się do klubu miałem okazję wielokrotnie strzelać z broni palnej. Strzelałem wcześniej, również z broni pneumatycznej. Mimo wszystko postanowiłem przejść przeszkolenie w klubie.

Przeszkolenie w moim przypadku obejmowało sześć wizyt na osi strzeleckiej. Takie jednorazowe zajęcia trwają około 1,5 godziny. W trakcie poszczególnych spotkań poznałem broń i strzelałem z:

 • broni krótkiej bocznego zapłonu – 50 szt amunicji, czas zajęć 1,5 godziny,
 • broni długiej bocznego zapłonu – 50 szt amunicji, czas zajęć 1,5 godziny,
 • broni krótkiej centralnego zapłonu – 50 szt amunicji, czas zajęć 1 godzina,
 • broni długiej centralnego zapłonu – 30 szt amunicji, czas zajęć 1 godzina,
 • broni gładkolufowej – 25 szt amunicji, czas zajęć 1 godzina (strzelanie do rzutek, obecnie egzamin na patent ze strzelby to strzelanie do metalowych poperów),
 • broni krótkiej i długiej bocznego zapłonu – 50 szt, czas zajęć 1 godzina,

Łącznie, w trakcie sześciu spotkań, wystrzeliłem 255 sztuk amunicji (jej koszt wyniósł mnie 460 zł, koszt osi strzeleckiej, broni i instruktora w ramach składki klubowej). Zajęcia trwały łącznie około 7 godzin. Korzyści z zajęć indywidualnych nie muszę nikomu tłumaczyć.

 

Ile kosztuje pozwolenie na broń do celów sportowych?

Koszty związane ze zdobyciem patentu i licencji, w tym nauką strzelania i obsługi broni:

 • 300 zł – koszt składki w klubie strzeleckim,
 • 460 zł – kosztuje nauka strzelania z broni bocznego zapłonu, centralnego, broni gładkolufowej,
 • 400 zł – wynosi koszt egzaminu na patent strzelecki,
 • 30 zł – opłata za amunicję i strzelbę na egzaminie,
 • 120 zł – koszt badań lekarskich (lekarz sportowy),
 • 60 zł – wydanie licencji zawodnika PZSS,

Razem: 1370 zł

Koszty związane ze złożeniem wniosku w WPA.

Koszty związane z samym uzyskaniem pozwolenia na broń do celów sportowych:

 • 29 zł – potwierdzenie notarialne dokumentów (dowód osobisty, patent strzelecki, licencja zawodnika),
 • 350 zł – badania lekarskie (lekarz orzecznik, okulista, psychiatra, psycholog),
 • 242 zł – opłata za wniosek o wydanie pozwolenia na broń do celów sportowych,

Razem: 621 zł

Podsumowanie: Ile kosztuje pozwolenie na broń?

Razem na koszty klubu sportowego i wniosku na pozwolenie na broń wydałem 1991 zł. Czy powinienem sumować do tego składkę klubową skoro w niej mam opłacony roczny „open karnet” na strzelnicę? Zdecydowanie tak. To są kwoty, które musimy wydać. Inną kwestią są pozostałe korzyści, jakie te wydatki nam przyniosą. To, ile wydamy jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników.

Ile kosztuje pozwolenie na broń? – Czy może być taniej?

Oczywiście, może być taniej. Może również być drożej. Wszystko zależy od tego na jaki rodzaj pozwolenia się zdecydujemy czy też jaki klub strzelecki wybierzesz (w przypadku pozwolenia na broń do celów sportowych). W przypadku pozwolenia do celów łowieckich te koszty będą wyższe. Jeśli zdecydujemy się na pozwolenie do celów kolekcjonerskich, koszty mogą być niższe. (Jeśli oczywiście potrafimy strzelać i obsługiwać broń). Od nauki przepisów prawnych i Ustawy o Broni i Amunicji niestety nie uciekniemy.

Ile kosztuje pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich?

 • 1150 zł – wynosi koszt egzaminu „policyjnego” na broń do celów kolekcjonerskich,

Porównując to do kosztów uzyskania patentu strzeleckiego i licencji PZSS, rzeczywiście będzie minimalnie taniej. Pod warunkiem, że potrafimy strzelać i obsługiwać broń. (Na naukę strzelania wydałem 460 zł w klubie).

 • 1370 zł – koszt uzyskania patentu strzeleckiego i licencji PZSS, (910 zł – jeśli klub nie przygotowywałby mnie do egzaminu),

 

Jaka broń kryje się pod pojęciem broni palnej do celów sportowych?

 • broń bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 6 mm,
 • broń centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12 mm,
 • broń gładkolufową,
 • broń przystosowaną do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego).

 

Czym różni się broń kolekcjonerska od sportowej?

Fizycznej różnicy praktycznie nie ma. W przypadku broni kolekcjonerskiej mamy możliwość zakupu broni w kalibrze 12,7 mm (.50 cala – broń długa). Broń krótka czyli pistolety i rewolwery w kalibrze do 12 mm. Możemy być posiadaczem pistoletu Glock zarówno do celów sportowych jak i kolekcjonerskich. Należy jednak pamiętać o różnicach pomiędzy tymi dwoma rodzajami pozwoleń. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Główne różnice to:

Broń sportowa (np Glock 17):
 • możemy użyczać innemu posiadaczowi pozwolenia na broń do celów sportowych,
 • możemy nosić (przemieszczać załadowaną),
 • w przypadku broni centralnego zapłonu graniczy kaliber to 12 mm.
Broń kolekcjonerska (np Glock 17):
 • nie możemy jej użyczyć,
 • nie możemy jej nosić (możemy przemieszczać rozładowaną),
 • w przypadku broni centralnego zapłonu graniczny kaliber to 12,7 mm (broń krótka w kalibrze do 12 mm).

Czy ma sens posiadanie pozwolenia do celów sportowych i kolekcjonerskich.

Zdecydowanie tak. Osoby posiadające patent i licencję PZSS są zwolnione z egzaminu na broń do celów kolekcjonerskich (w zakresie broni sportowej). Oznacza to, że składając wniosek o pozwolenie na broń palną do celów sportowych warto od razu wystąpić o broń sportową do celu kolekcjonerskiego (czyli broń palną kolekcjonerską w zakresie rodzaju broni: palna sportowa). Aby móc wystąpić o ten rodzaj pozwolenia należy być członkiem stowarzyszenia kolekcjonerów broni. Można samemu założyć takie stowarzyszenie, można również wstąpić do darmowego „internetowego” stowarzyszenia lub poszukać dużego prężnego stowarzyszenia. Czyli: Ile kosztuje pozwolenie na broń?

Wybierając stowarzyszenie kolekcjonerskie, kierowałem się korzyściami jakie oferuje mi członkostwo oraz liczbą członków stowarzyszenia. Wybrałem Nadwiślańskie Towarzystwo Strzeleckie. Stowarzyszenie działa na terenie całej Polski i posiada swoje oddziały, m.in w Warszawie, Krakowie, Trójmieście . W przypadku Krakowa, członkowie stowarzyszenia mogą wykupić sobie roczny otwarty karnet na strzelnicę Pasternik w cenie 200 zł, lub skorzystać z 50% zniżki na wynajęcie torów strzeleckich na Strzelnicy Kraków przy ulicy Fabrycznej 17 w Krakowie.

Koszty pozwolenia na broń sportową do celów kolekcjonerskich:

 • 242 zł – opłata za wniosek o wydanie pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich,
 • 200 zł – opłata wpisowa oraz roczna opłata członkowska,

Razem: 442 zł

Występując o pozwolenia do celów sportowych i kolekcjonerskich, mamy możliwość zwiększyć liczbę jednostek broni, na jakie zostanie wydane nam pozwolenie.

W Krakowie, w przypadku pozwolenia do celów sportowych możemy otrzymać decyzję na 3 sztuki broni (1 szt. broni palnej bocznego zapłonu, 1 szt. broni palnej centralnego zapłonu, 1 szt. broni gładkolufowej). Aby móc uzyskać pozwolenie na większą liczbę jednostek broni palnej sportowej, musimy dostarczyć tzw. dowody w sprawie, czyli np. wykaz naszych startów w zawodach strzeleckich, dzięki czemu udowodnimy potrzebę posiadania większej liczby broni. Możemy zrobić to w chwili złożenia wniosku o wydanie pozwolenia. Możemy również, gdy już zakupimy całą przyznaną nam broń, wystąpić o zmianę decyzji w celu rozszerzenia przyznanej nam liczby jednostek broni. Wniosek taki jest już bezpłatny i nie musimy ponownie przechodzić badań lekarskich.

W przypadku złożenia wniosku na broń sportową do celów kolekcjonerskich, możemy otrzymać pozwolenie na 10 egzemplarzy broni kolekcjonerskiej sportowej. W przypadku tego rodzaju pozwolenia nie występuje podział na broń palną bocznego zapłonu, centralnego zapłonu czy też gładkolufową.

Ile kosztuje pozwolenie na broń? W moim przypadku był to łączny koszt 2433 zł. Nie wliczam tutaj kosztów zakupu: szafy pancernej na broń, broni, amunicji, kosztu dojazdów na strzelnice i zawody, ochronników wzroku i słuchu oraz innych niezbędnych wydatków.

Roczny koszt utrzymania pozwolenia na broń:

Pamiętajmy o tym, że poza wydatkami na broń, amunicję i wynajęcie strzelnicy, będziemy ponosić koszt (w moim przypadku):

 • koszt 300 zł rocznej składki w stowarzyszeniu strzeleckim zrzeszonym w PZSS (w tym roczna wejściówka na strzelnicę),
 • roczna składka członkowska w stowarzyszeniu kolekcjonerskim to koszt 100 zł,
 • koszt opłat startowych w zawodach 500 zł i składa się na to koszt wynajęcia broni klubowej na zawody i amunicji dla 8 startów w zawodach, wymaganych do odnowienia licencji zawodnika,
 • opłata roczna za odnowienie licencji zawodnika kosztuje 60 zł, składka płatna do PZSS,

Ile kosztuje pozwolenie na broń?

 • 1370 zł – koszt związany z uzyskaniem patentu strzeleckiego oraz licencji PZSS wraz z nauką strzelania i obsługi broni,
 • 621 zł – koszt badań lekarskich, notariusza, wniosku o pozwolenie na broń palną do celów sportowych,
 • 442 zł – koszt pozwolenia na broń sportową do celów kolekcjonerskich,

Razem: 2433 zł