STRZAŁpl Maj 2017

Dzisiaj pojawił się w sprzedaży STRZAŁpl Maj 2017 a w nim kilka ciekawostek. Między innymi o aukcji w której wylicytowano za 69 000 USD Karabin Maroszka, który będziemy mogli obejrzeć w Muzeum Wojska Polskiego oraz którego opis zapowiada redakcja.

Ponadto:

  • pistolet Star Model B,
  • IWI Tavor X95,
  • Pistolet RP9,

W wydaniu majowym, jak zawsze ciekawy dział prawny oraz mój ulubiony felieton Wojtka Cejrowskiego. Mamy również relację z dziesiątego LONGSHOT’a i małe co nieco na temat IPSC.

Prawdziwa uczta tego numeru to:

  • Coś dla fanów Glocka czyli artykuł „Dobrany duet” Glock 34 Gen4 MOS w komplecie z kolimatorem DOCTER Sight II plus,
  • Coś dla miłośników starych pierników czyli Rewolwer SAMOPOWTARZALNY Webley-Fosbery,
  • Coś dla miłośników broni małokalibrowej czyli pistolet GSG FireFly.

 

Artykuł sponsorowany od Militaria.pl

Mamy również, artykuł sponsorowany od firmy Militaria na temat wiatrówki Gamo Replay-10. Na pierwszy rzut oka, fajne „pykadełko” do ogrodowego relaksu z aluminiowymi puszkami. I raczej w tej kategorii należy traktować to urządzenie.

W ramach  „paru słów krytyki” postanowiłem jako miłośnik pneumatyków coś napisać słowem komentarza. Jak zawsze podane dane techniczne to jakaś kpina, „energia kinetyczna poniżej 17J” i „prędkość początkowa ok 300 m/s” .

Wiadomo, że kupujący musi poczuć moc. Dlatego w ramach zabiegu marketingowego zawsze przeczytamy o mocy zbliżonej do magicznych 17J, po przekroczeniu, których musimy nasz karabinek zarejestrować jako broń pneumatyczną. Podobnie z prędkością. 300 metrów na sekundę robi wrażenie 🙂

Rzeczywistość „mokrego snu marketingowca” jest jednak inna. Przy około 300 metrach na sekundę i energii na poziomie 17J śrut nie mógłby ważyć więcej niż 0,38 g . Jest to realne ale ze śrutem wykonanym z aluminium. Śrut ołowiany waży średnio 0,55 g i przy 300 metrach na sekundę wiatrówka osiągała by energię 24,5J czyli była by już bronią pneumatyczną. Jesteście ciekawi tych zależności? Zapraszam do skorzystania z kalkulatora energii. Wagę śrutu możecie sprawdzić np w ofercie sklepów internetowych. Zabawa kalkulatorem dam Wam pojęcie o inwencji działów marketingu militaria.pl przygotowujących dla Was „rzetelne” dane techniczne. Słowa kluczowe „poniżej” przy energii i „około” przy prędkości początkowej są warte tyle co informacja o stanie licznika samochodów używanych.

Przegląd prasy strzeleckiej. Wyłącznie to co z chęcią przeczytałem.