W kolejnym filmie bohaterem są przyrządy celownicze firmy Magpul. Zastanawiałem się czy takie filmy też robić, jednak po ilości pytań, które potem dostałem okazuje się, że warto mówić o wszystkim. Film ma niecałe trzy minuty dlatego też nie wyczerpuje tematu, a jedynie sygnalizuje, że takie możliwości istnieją. W końcu nie wszyscy śledzą zapartym tchem nowości „tuningowe” broni. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że mniejszość. Poniżej trochę informacji, które stworzyłem na podstawie pytań kierowanych do mnie po filmie. Oczywiście część odpowiedzi dotyczy tego konkretnie produktu a część z nich bardzo ogólnej ideologi tego typu przyrządów.

Przyrządy celownicze firmy Magpul

Co dają takie przyrządy celownicze firmy Magpul?

  • Lepsza jakość i większa precyzja niż standardowo (fabrycznie) dołączanych przyrządów.
  • Możliwość szybkiego demontażu w przypadku konieczności zamontowania innego rodzaju oporządzenia celowniczego, jeżeli złożenie nie wystarcza.
  • Montaż innych urządzeń  takich jak kolimator, nie wymaga demontażu, a jedynie złożenia muszki i przeziernika.
  • Daje możliwość ustawienia indywidualnej długości  linii celowania, poprzez wydłużenie lub skrócanie odległości pomiędzy przyrządami na szynie.
  • Mniejsza możliwość uszkodzenia w przypadku transportu broni lub jej upadku.

Ile trwa montaż?

Ponowny montaż wymaga jedynie przykręcenia jednego standardowego mocowania. Przyrządy zwykle nie wymagają już dużej korekty o ile montujemy je na stabilnej szynie dokładnie w tych samych miejscach. Niemniej jednak należy przyjąć zasadę, że zawsze sprawdzamy na strzelnicy.

Jak oceniam klasę tego sprzętu?

Jest to klasa średnia. Są droższe, czasem dużo droższe, co nie znaczy, że dadzą proporcjonalnie lepsze „wyniki”. Oczywiście bardzo zaawansowane technologicznie przyrządy też są dostępne. Dla mnie jest to minimum technologiczne. Przyrządy z „aliexpres”, czy ASG to zabawki.

Czy nie rozkładają się same przy wibracjach?

Zaczepy są mocne i  żadne wstrząsy nie spowodują nieplanowanego rozłożenia.

Jak się reguluje muszkę i przeziernik?

W komplecie jest specjalny klucz umożliwiający regulację bez demontażu muszki z szyny. Przeziernik przesuwany pokrętłem bez narzędzi.

Jaka jest cena takiego kompletu przyrządów Magpul?

Cena przeziernika to około 290 zł, natomiast muszki około 200 zł. Komplet może być tańszy.

Jaki to montaż?

Standardowa szyna Picatinny. Pojedyncza śruba. Montaż bez problemu w warunkach domowych bez specjalnych narzędzi

Ile ważą przyrządy celownicze Magpul?

Przeziernik 38 gramów; muszka 34 gramy

Czy odbicie sprężyny nie powoduje rozregulowania?

Nie, o ile nie będziemy tego robić co chwilę. Jeżeli nie ma potrzeby szybkiego rozłożenia wskazana jest delikatna asekuracja drugą ręką i łagodnie rozłożenie.

Materiał

Polimer

Shotgun Polska prezentuje …