Pistolet Remington Rolling Block w nowym filmie na moim kanale YouTube SHOTGUN POLSKA. Film opowiada o ciekawym jednostrzałowym pistolecie Remingtona na amunicję scaloną. Byłby jednak nudny zawierając szczegółową historię rozwoju tej broni. Dlatego też postanowiłem opisać w tym miejscu nieco szerzej ten temat. Niestety wiele informacji jest tak wątłych, sprzecznych lub niepewnych, że trudno wydobyć właściwe dane.

Kolejne wersje pistoletu Remington Rolling Block

Pistolet Remington Rolling Block
Zdjęcie: Shotgun Polska

Remington Rolling Block Model 1865 Navy

Pierwszym modelem był produkowany od 1865 roku model Navy. Posiadał 8.5 calową lufę. Nie wiadomo ile zostało ostatecznie wyprodukowanych egzemplarzy. Maksymalnie ich liczba wynosiła nie więcej niż 2000 wliczając w to 500 egzemplarzy dla US Navy. W prawdzie w roku 1866 US Navy zamówiło 5000 sztuk jednak do pełnej realizacji transakcji nie doszło. Dużą część tego kontraktu zrealizowano na bazie kolejnego modelu 1867. Charakterystyczna cecha to okrągła z zewnątrz lufą i brak kabłąka języka spustowego. Kaliber tego modelu to 0.5 calowy nabój bocznego zapłonu, stosowany również w karabinach Remingtona z tego okresu. Część pistoletów strzelała też amunicją centralnego zapłonu (brak danych – 0.5?).

Remington Rolling Block Model 1867 Navy

Najbardziej rozpowszechniona wersja to nadal z 8.5 calową okrągłą lufą. Pojawił się też seryjnie montowany kabłąk języka spustowego i było to specjalne życzenie głównego klienta, czyli US Navy, które to odebrało większość z 7000 wyprodukowanych egzemplarzy. Pojawił się też nowy kaliber na rynek cywilny 0.22 cala bocznego zapłonu. Armia w tym czasie używała 0.5 calowego naboju centralnego zapłonu wypełnionego czarnym prochem.

Remington Rolling Block Model 1869 Target

Pierwszym pistolet w serii, który otrzymał również szczerbinkę. Najrzadszy model tego pistoletu. 17 calowa lufa, heksagonalna na całej długości to charakterystyczne cechy tego modelu. Są sprzeczne informację co do kalibru tej broni.

Remington Rolling Block Model 1871 Army

Całkowicie przekonstruowany jeżeli chodzi o ergonomię. Należy pamiętać, iż strzelanie i główna obsługa odbywała się jedną ręką tak więc przesuńcie względem siebie poszczególnych elementów jak również dodanie szerokiego zakończenia kurka, ułatwiającego jego odwiedzenie, wyraźnie polepszyło łatwość użytkowania. Zaprojektowano nowy obrotowy ekstraktor łuski, który do tej pory był tylko zębem wystający na szczycie do przedniego obrotowego bloku, zaczepiającego kryzę od dołu. Klasyczny kaliber tej broni to 0.5 cala centralny zapłon. Ograniczono produkcję 0.22 cala boczny zapłon do specjalnych zamówień. 6000 (7000?) egzemplarzy trafiło w większości na rynek cywilny ponieważ armia nie była zainteresowana rozwojem tego uzbrojenia.

W tym czasie dokonano licznych analiz (ponad 1300 egzemplarzy przeznaczono na testy) na podstawie których stwierdzono, że rewolwer Colt Single Action Army jest bardziej praktyczną i odpowiednią bronią. Mniej istoty był fakt, że Rolling Block Remingtona osiągał lepsze parametry balistyczne od Colta przy tym samym rodzaju amunicji. Szczelna komora pistoletowa nie powodowała takich strat energii jak w przypadku rewolweru. W modelu tym powrócono do okrągłej lufy. Chociaż można trafić na egzemplarze opisane jako model 1871 z lufą heksagonalną lub późniejszą w połowie heksagonalną. Trudno ocenić czy mamy do czynienia z niewłaściwym opisem czy też z rusznikarskimi przeróbkami mieszającymi części poszczególnych modeli, a takie praktyki były niezwykle częste. Najbardziej charakterystyczna jest 8.5 calowa okrągła lufa.

Remington Rolling Block Model 1879 Army

Pistolet z 16 calową w połowie heksagonalną lufą. Model na tyle niedostępny, iż niektóre katalogi pomijają tą wersję – liczba wyprodukowanych pistoletów jest nieznana.

Remington Rolling Block Model 1891 Target

Wyjątkowo rzadki model wyprodukowano 100-116 egzemplarzy. W roku 1892 Remington w swoim firmowym sklepie zanotował dwie transakcje zakupu. Broń produkowano już prawie wyłącznie na zamówienie dlatego też kalibry tej broni to prawdziwy „festyn”: 0.22 boczny zapłon; 0.5 -25 centralny zapłon; 0.32 S&W centralny zapłon; .0.32 boczny zapłon; 0.32-20 WCF, 0.25 Stevens boczny zapłon; 0.5 cala centralny zapłon. Od tego modelu datują się 10 calowe, heksagonalne od połowy długości z zewnątrz lufy. Pojawił się też całkowicie nowy ślizgowy wysuwany ekstraktor, ponieważ sprawne usuwanie łuski po wystrzale nadal nie było satysfakcjonujące. Na modelu tym wzorowana jest replika Uberti w kalibrze 357 Magnum.

Remington Rolling Block Model 1901 Target

Łatwy do rozpoznania z powodu wykończenia na wysoki połysk z lekko niebieskawą poświatą. 10 calowa pół heksagonalna z zewnątrz lufa. Cofnięta muszka w celu zwiększenia lini celowania. Wyprodukowano 650 -720 (?) egzemplarzy, częściowo na zamówienie carskiej Rosji i przystosowanych do amunicji 44S&W Russian. Produkcję nieoficjalnie zakończono w 1910, a ostatecznie 1914 roku. Model 1901 jest najbardziej dopracowaną i celną wersją pistoletu.

Zapisz

Zapisz

Zapisz