Dzisiaj będzie nietypowo. Zamiast wybranych treści, całość. Ponieważ ten numer STRZAŁu „łyknąłem od deski do deski” postanowiłem opisać go w całości oraz podsumować i porównać z ostatnim numerem jaki został zredagowany przez poprzedni zespół redakcyjny.

Do kogo kierowany jest STRZAŁ

We wrześniu 2016 roku został wydany ostatni numer magazynu pod „starą” redakcją. Pismo zmieniło diametralnie swój charakter. Nowa redakcja, nowa lepsza i bardziej przejrzysta szata graficzna, szerzy profil tematyki … i niestety z miesięcznika zrobił  się dwumiesięcznik.

W roku 2016 po skompletowaniu nowego zespołu redakcyjnego pod nową redakcją wydano dwa numery (10/11 i 12). Na rok 2017 wydano 6 numerów z czego 2 zahaczyły o rok 2018. Jak się domyślacie wynika to z okresu związanego z brakiem zespołu redakcyjnego. Jeśli chodzi o grupę do jakiej kierowany jest ten magazyn … dowiecie się z treści mojej recenzji.

Ile treści w treści czyli co i do kogo w STRZAŁ magazyn strzelecki.

Obecny numer STRZAŁu  (1-2/2018) w stosunku do ostatniego numeru wydanego „pod starą redakcją” jest świetnym materiałem do porównania. Każdy z numerów po odjęciu reklam zawiera dokładnie tyle samo stron treści (68 stron z małym hakiem). Warto przyjrzeć się tym statystykom ponieważ zarzuty jakie się pojawiły w kierunku nowej redakcji, że nie jest to pismo o broni są zupełnie nie trafione.

Co się pojawiło a czego nie było.

W aktualnym numerze STRZAŁ magazyn strzelecki mamy 4 dodatkowe tematy:

 • Optyka (akcesoria) – artykuł Marka Czerwińskiego (3 strony) na temat lunety Optisan EVX 6.
 • Wyposażenie czyli jak skonfigurować pas na strzelnicę ( 3 strony).
 • Akcesoria czyli warsztat w kieszeni. Artykuł Michał Sitarskiego o multitool’ach firmy Leatherman. Co ciekawe tym razem udało się zmieścić artykuł na pięciu stronach. Piszę „tym razem” bo jak cofniemy się w czasie do 9tego numeru magazynu STRZAŁ z roku 2009 to autor potrzebował prawie siedmiu stron 🙂 .
 • Trening. W tym numerze 4 strony o taktyce na ulicy. Kryć się uciekać czy strzelać. Co, jak i dlaczego. Kto opowiada głupoty a kto nie. Agresywny czy nie agresywny sposób reagowania na przemoc. Co jest ważne w samoobronie.

Czego już nie ma

Numer z września 2016 roku zawiera 8 część z serii „Anatomia noża”. W artykule na sześciu stronach przeczytamy między innymi o metalurgii i powłokach galwanicznych. Obecny numer nie zawiera treści dla miłośników białej broni.

Ile broni w broni czyli co z tymi zarzutami w kierunku „nowego” zespołu redakcyjnego. 

W aktualnym numerze opisano 18 egzemplarzy broni na 34 stronach.

 • 6 stron i 12 nowych modeli w relacji z targów IWA/ENFORCE TAC 2018, bez zbędnego bicia piany na temat ilości wystawców, hal, stoisk, zwiedzających itp,
 • 7 stron wstępu o karabinku GROT S16 FB-M1,
 • 5 stron na temat nowego Glocka 19X,
 • 6 stron o IWI TAVOR X95,
 • 4 strony o karabinie precyzyjnym JP LRP-07 w kalibrze 6,5 Creedmoor,
 • 6 stron o sztucerach Mossberg Patriot i Savage Axis II XP.

W ostatnim numerze „za starej redakcji”, na 47miu stronach opisano 8 sztuk broni. 4 artykuły miały dotyczyły broni starszej w tym historycznej.

Zawody strzeleckie

Tutaj mamy prawie ilościowy remis. Artykuły na 6ściu stronach. Poprzednia redakcja uraczyła nas relacją ze zmagań naszych sportowców na olimpiadzie w Rio. Obecna redakcja przedstawiła zawody „Nocna Straż” okiem uczestniczki a zarazem instruktora strzelectwa w sekcji strzeleckiej CWKS Legia Warszawa. Treść pozostawiam Waszej ocenie 😉 .

Dział prawny

Na dwóch stronach numeru z września 2016 (stara redakcja) przeczytacie o prawnych aspektach chałupniczego wyrobu amunicji na własny użytek.

W aktualnym numerze, w dziale PRAWO, mamy dwa artykuły.

 • Pierwszy o stanie wyższej konieczności jak to się ma do użycia broni (3 strony).
 • Drugi o broni czarnoprochowej bez pozwolenia w kontekście aspektów prawnych jakie jej towarzyszą a o których zapominać nie możemy.

Gadżety

Obecnie niecała strona to informacje o gadżetach i nowościach. Poprzednio były to dwie strony w formie działu: magazynek STRZAŁu. W obydwu przypadkach ilościowo niewiele, więc zostawiam to bez komentarza.

Do kogo adresowany jest STRZAŁ magazyn o broni

Zachęcam każdego aby sam ocenił zmiany jakie przeszedł STRZAŁ magazyn strzelecki i wyciągnął własne wnioski. Oczywiście moje małe podsumowanie poniżej. Wszelkie wnioski są wyłącznie podsumowaniem przedstawionych statystyk z numeru 134 i 143  STRZAŁ magazynu o broni.

Za poprzedniej ekipy redakcyjnej STRZAŁ magazyn o broni w dużej części skierowany był do wąskiej grupy kolekcjonerów i miłośników „starszej” broni. W porównywanym numerze na 24 stronach znalazły się 4 artykuły nawiązujące do „starszej” broni kolekcjonerskiej. Tylko 3 artykuły dotyczyły nowych konstrukcji. Monografie broni były mocną stroną poprzedniej ekipy redakcyjnej. Jednak ograniczały grupę odbiorców czasopisma.

Obecny zespół redakcyjny odświeżając pismo, zarówno poprzez nową szatą graficzną jak i nowe tematy, postawił na szerszą grupę docelową. Obecnie opisy broni nie mają charakteru wielostronnicowych monografii dzięki czemu w bieżącym numerze możemy przeczytać o osiemnastu konstrukcjach strzeleckich na trzydziestu czterech stronach. (W ostatnim numerze redagowanym przez poprzedni zespół redakcyjny opisano osiem sztuk na czterdziestu siedmiu stronach). Nie twierdzę, że to było złe. Obecnie czytam też inne pisma, również takie w których są właśnie monografie dotyczące starszych konstrukcji strzeleckich. Twierdzę, że w końcu mamy na rynku prasy świetne czasopismo szerzej poruszające tematy strzelectwa.

Aplikacja mobilna Mapy strzelnic i sklepów z bronią.

Strzał magazyn o broni wraz z online’owym magazynem Frag Out są partnerami serwisu  gdziestrzelac.eu Mapa strzelnic i sklepów z bronią. Serwis od 2014 roku bezpłatnie dostarcza i zamieszcza informacje o lokalizacjach strzelnic i sklepów z bronią w Polsce. Od niedawna również poprzez darmową aplikację mobilną.

aplikacja mobilna katalog strzelnic

Przegląd prasy strzeleckiej. Wyłącznie to co z chęcią przeczytałem.