DesignTech czyli najlepsza kabura do CZ P07

Kabura Designtech do pistoletu CZ P07Kabura do pistoletu CZ P07 firmy DesignTech to obecnie najlepsza propozycja przeznaczona dla tego modelu broni. Produkty czeskiej firmy DesignTech są objawieniem dla fanów marki CZ. Kabury tego producenta widziałem u czeskich Policjantów w Pradze, co jest już samo w sobie niezłą rekomendacją. Postanowiłem kupić i wypróbować kaburę do pistoletu CZ P07. Kaburę mam od grudnia 2016 roku. W lutym 2017 roku pierwszy raz ją dla Was opisałem. Teraz czytacie nową wersję tamtego artykułu. Pistoletu CZ P07 używam najczęściej, więc po dodatkowych sześciu miesiącach użytkowania mam nowe spostrzeżenia, które tylko utwierdziły mnie w słuszności tego wyboru. W międzyczasie pojawiły się u mnie akcesoria oraz … dodatkowe kabury w innych konfiguracjach. Testowałem również system odblokowywania broni w różnych kombinacjach, wyłączając możliwość użycia palca wskazującego czy też kciuka, włącznie z całkowitą rezygnacją z przycisków.

Kabury DESIGN TECH do końca 2017 roku nie były dostępne w Polsce. Od stycznia 2018 przedstawicielem marki została firma Zbrojownia. Design Tech s.r.o. produkuje swoje kabury na potrzeby służb i wojska, według ich oczekiwań. Nie udało mi się odnaleźć ich oferty nawet w czeskich sklepach. Brak przedstawiciela w Polsce nie jest jednak problemem. Kabury możemy zamówić bezpośrednio u producenta drogą elektroniczną. Bardzo szybko otrzymujemy odpowiedź. Również wysyłka produktu jest natychmiastowa a przesyłki z Czech do Polski docierają w 3 do 5 dni. Koledzy którzy również zamawiali kabury, mają takie same doświadczenia i opinię.

Kabura do pistoletu CZ P07 dźwignie retencyjne do kabury

Jak działa blokada broni dla palca wskazującego Design Tech?

Design Tech zupełnie inaczej podszedł do kwestii odblokowywania broni palcem wskazującym. Firma nie oferuje przycisku na opuszek palca tak jak konkurenci tylko długą dźwignię. To rozwiązanie nie wymaga od nas przyłożenia siły na opuszek palca by zwolnić blokadę. Broń odblokowujemy poprzez naturalne ułożenie dłoni bez wymuszania zgięcia palca. Miejsce nacisku dźwigni znajduje się zaraz przy chwycie pistoletu. Ponadto dźwignia blokady dla palca wskazującego zlokalizowana jest w linii spustu, równolegle do lufy. Projektant postawił na pierwszym miejscu ergonomię, wykorzystując do odblokowywania naturalne ułożenie dłoni na broni w kaburze.

Porównanie kabur DesignTech i IMI Defense
Zdjęcie: Design Tech vs IMI Defense

Bezpieczeństwo !!!

Kabura do pistoletu CZ P07 od Desgn Tech’a ma nowatorskie rozwiązanie systemu dźwigni odblokowujących broń. Brak konieczności przyłożenia siły na koniec palca i tym samym brak wymuszenia jego zgięcia nie powodują jego wpadania na spust czy w kabłąk spustu. Jest to przeciwieństwo systemu stosowanego w kaburach IMI Defense czy Serpa od BlackHawk’a.

Kabura do pistoletu CZ P07 zaślepka zatrzask dźwigniaOczywiście możemy zrezygnować z dźwigni dla palca wskazującego, zastępując ją zaślepką. Pojedyncza dźwignia dla kciuka doskonale radzi sobie z utrzymaniem broni w kaburze. Można również zrezygnować dźwigni dla kciuka i zastosować dwa zatrzaski automatyczne, utrzymujące broń w kaburze. Tzw retencja oporowa. W celu dobycia broni przełamujemy silę utrzymującą broń w kaburze za kabłąk spustowy.

Warto wspomnieć, że kabura posiada również śrubkę do regulacji głębokości na jaką możemy włożyć do niej pistolet. Dzięki temu mamy możliwość wyeliminować luz pomiędzy dźwignią blokady a kabłąkiem spustowym.

Pamiętajmy, że przenosząc broń w „condition one” czyli z nabojem w komorze, napięty kurek należy zabezpieczyć bezpiecznikiem (jeśli go zainstalowaliśmy) lub zrzucić kurek, jeśli nasz pistolet posiada zwalniacz kurka (tzw. decocer).

Zagrożenie związane z dobywaniem broni z kabury

Na filmie możecie zobaczyć w jaki sposób działają dźwignie zabezpieczające broń przed wypadnięciem z kabury. Widać wyraźnie brak konieczności przyłożenia siły na opuszek palca wskazującego, dzięki czemu nie ma ryzyka wpadnięcia palca na spust.

Film pokazuje również drogę spustu niezbędną do zainicjowania uderzenia kurka w iglice, zarówno przy kurku naciągniętym, zrzuconym decocerem jak i w trybie DA.

W pistolecie CZ P07 wyzwolenie strzału zarówno w trybie DA jak i z kurkiem odwiedzionym wymaga wykonania przez palec pracy w celu pokonania drogi języka spustowego.

Wykonałem wiele prób i nie udało mi się doprowadzić do zwolnienia kurka bez świadomej pracy palca wskazującego. Osoby nie przekonane do tego nowatorskiego rozwiązania, mogą zastąpić tą dźwignie zaślepką lub zatrzaskiem.

Pamiętajmy, że używając broni nabieramy nawyków, co przemawia za wymianą dźwigni dla palca wskazującego na zaślepkę lub zatrzask. W przypadku zmiany broni, na „bardziej wrażliwą” możemy spowodować wystrzał.

Należy bezwzględnie pamiętać o bezpieczeństwie by nie dopuścić do niechcianego wystrzału.

Akcesoria do kabur Design Tech

Producent do swojego systemu przewidział wszelkie możliwe uchwyty montażowe. Uchwyty mają możliwość regulacji kąta nachylenia kabury. Dostępne są:

  • płetwa z możliwością regulacji kołków blokujących,
  • ramka montażowa do pasa z kołkami do regulacji szerokości pasa,
  • ramka do systemu taśm molle,
  • klips do paska,
  • uchwyt „sportowy” odsuwający kaburę od ciała,
  • dystans,
  • element do spięcia dwóch ładownic lub kabury z ładownicą na magazynek,

Kabura Designtech do pistoletu CZ P07 AKCESORIASystem kabur posiada również uchwyty do zamocowania kabury na udzie.

Kabura Designtech do pistoletu CZ P07 Panele i magazynki

 

Co czyni kaburę Design Tech wyjątkową?

Kabura jest starannie wykonana i zaprojektowana. Widać, że proces jej tworzenia był podporządkowany ergonomii użytkowania. Dobywając broń z kabury, palce w naturalny sposób układają się na dźwignicach blokad.

Przed napisaniem pierwszej recenzji korzystałem z kabury trzy miesiące. Po kolejnych sześciu miesiącach, nadal nie potrafię znaleźć jej istotnych słabych punktów.

Kaburę otrzymujemy z dwoma kluczami imbusowymi. Jeden do demontażu przycisków, drugi do regulacji kąta pochylenia kabury na akcesoriach montażowych. Kabura umożliwia przenoszenie broni z zamkiem w tylnym położeniu.

Kabura do pistoletu CZ P07 Designtech otwarty zamek

Kabura do pistoletu CZ P07 dla osób prawo i lewo ręcznych.

Projektant wpadł na pomysł by wyposażyć kaburę w dwa gniazda montażowe do mocowania np: płetwy, przelotki pasa czy panelu udowego. Wystarczy wykręcić zaślepkę i dokonać zmiany stron mocowania.

Trzy wielkości kabury do wyboru.

Kabura dostępna jest w trzech rozmiarach do wyboru. Prezentowana przez mnie wersja to wielkość pośrednia M. Jest jeszcze wersja S nie zasłaniająca w całości szkieletu broni w części przedniej oraz wersja L z wydłużoną osłoną tylnej części zamka.

Jak można zamówić?

Na stronie DesignTech nie ma sklepu internetowego. Swoją kaburę zamawiałem poprzez e-mail. Kabura kosztowała 27 EUR. Koszt wysyłki do Polski 8 EUR. Płatność przelewem na konto do czeskiego banku.

Kabura DesignTech pistolet CZ P07 rękawiczki Mechanix

Jak działa kabura DesignTech?

 

Kabura do pistoletu CZ P07 marki Designtech

 

Kabura CYTAC do pistoletu CZ P07

Przy okazji zakupów w krakowskim Salonie Firmowym Militaria.pl miałem możliwość oglądnięcia, przymierzenia i wypróbowania produktu jakim jest kabura CYTAC do pistoletu CZ P07 (model CY-P07).

Niewątpliwą i chyba jedyną zaletą tej kabury jest jej niska cena wynosząca 79,99 zł. Zastanawiałem się czy ten produkt przy takiej cenie może być dobry i jest godny polecenia. Przyjęła się też obiegowa opinia, że jest to kopia innego produktu. (Wygląda jak IMI Defense, tyle że IMI nie ma w swojej ofercie kabury do CZ P07). Bardzo często możemy przez to błędnie założyć, że skoro mówimy o kopii to mamy do czynienia z czymś nie w pełni wartościowym.

Kaburę testowałem z pasem Bayonet szerokości 45 mm (po pomiarze mój pas ma dokładnie 44 mm szerokości) i nie było tutaj żadnego problemu z utrzymaniem kabury na pasie przy wyjmowaniu pistoletu.

Płetwa od strony wewnętrznej pokryta jest sylikonem co może być zaletą dla osób korzystających ze spodni „cywilnych” w których nie przewidziano wąskiego rozstawu szlufek na pas, pomagających w ustaleniu i utrzymaniu pozycji kabury na pasie.

Użyte tworzywo nie budzi zastrzeżeń. Materiał jest przyzwoitej jakości. Wykończenie kabury bez ostrych krawędzi również dobrze świadczy o staranności wykonania.

kabura CYTAC do pistoletu CZ P07
Zdjęcie: Militaria.pl

Przycisk uwalniający pistolet z kabury funkcjonuje bardzo dobrze. Samo chowanie jak i dobywanie broni odbywa się bez żadnych utrudnień.

Kształt przycisku zwalniającego blokadę pistoletu w kaburze zbliżony jest do owalu. Teoretycznie powinno być to udogodnieniem w związku z tym, że przycisk ma większą powierzchnię. Używałem kabur IMI Defense z okrągłym przyciskiem i z mojego punktu widzenia nie ma to wpływu na lepsze lub gorsze użytkowanie. Oczywiście zawsze polecam sprawdzenie samemu „jak leży” dany produkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że przyciski uwalniające pistolet z kabury umiejscawiane są bliżej zamka na szkielecie. Jeśli radzimy sobie z obsługą pistoletu to z obsługą dedykowanej kabury nie będzie problemu.

Dostępne akcesoria:

Belt clip – ramka do przewlekania pasa, adapter MOLLE, szelki dwuramienne, panel udowy.

Na co zwrócić uwagę?

Odblokowywanie pistoletu przed dobyciem broni odbywa się przy użyciu wyprostowanego palca wskazującego. Nie zmieniając położenia palca po naciśnięciu dźwigni blokady, powinien on ułożyć się na szkielecie broni poniżej ruchomego zamka. Istnieje jednak ryzyko uderzenia palcem w spust w trakcie dobywania broni z kabury. W przypadku broni załadowanej z odciągniętym kurkiem może to skończyć się samo postrzeleniem.

Dla kogo?

Kabury z przyciskiem najczęściej wybierane są przez służby mundurowe. Takie rozwiązanie zabezpiecza broń przed wypadnięciem. Chroni również przed utratą broni w skutek wyszarpnięciem jej. Przycisk wymaga ułożenia dłoni w określony sposób by móc wygodnie ją wydobyć. Producenci kabur „plastikowych” z przyciskiem marek IMI Defense czy BlackHawk nie posiadają w swojej ofercie dedykowanego produktu dla pistoletu CZ P07. W związku z tym wiele osób zastanawia się nad zakupem kabury CYTAC. Jeśli ktoś szuka taniej kabury to jest to produkt zdecydowanie dla niego.

Kabura do pistoletu CZ P07 marki CYTAC

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz